Vnitřní kritik. Překonejte ho, budete úspěšnější a šťastnější

Autor: Boleslav Keprt, Ph.D., publikováno na iDNES.cz

Přistihujete se, že se kritizujete a srovnáváte s těmi, kteří jsou na tom lépe? Máte strach pustit se za svými lákavými sny, protože vám něco uvnitř říká, že byste mohli selhat? Nadáváte si, když se vám něco nepovede? Pokud ano, máte dost pravděpodobně co do činění s vnitřním kritikem. Jak tento program mysli změnit, přibližuje psychoterapeut Boleslav Keprt.

Vnitřní kritik je psychologický koncept

Vnitřní kritik je psychologický koncept, který představuje formu negativního hlasu v naší mysli. Často vzniká v důsledku přebírání názorů a přesvědčení od našich rodičů, učitelů a dalších autorit. Působí ve formě negativní samomluvy a hodnocení našeho chování, vzhledu, schopností, výkonu atd.

Příkladem mohou být věty typu: „To ses zase ztrapnil!“ nebo „Nikdo tě nemá rád, takovou ošklivou!“. Co vám říká vnitřní hlas, má velký vliv na kvalitu vašeho života. Výzkumy ukazují, že kdo v životě „vyhrává“, má mnohem přívětivější vnitřní samomluvu.

Zdá se vám nepřirozené zabývat se hlasem kritika ve vaší hlavě?

Můžete si vybrat: buď bude mít pod lupou on vás, nebo vy jeho. Mnoho lidí se snaží kritika odstranit, neposlouchat ho nebo naopak mu zkoušejí vyhovět. Tyto strategie bohužel nefungují.

Co s ním tedy můžeme udělat?

Můžeme k němu změnit postoj, do jisté míry ho převychovat a udělat si z něj spojence. K tomu vám pomůže následující postup.

1) Změňte k němu vztah, vždyť je to vlastně dobrák

Vnitřní kritik vám sice nadává za minulá selhání, ale představte si, že by jeho skutečným záměrem mohlo být chránit vás před dalším neúspěchem. Cítí se za vás zodpovědný a nechce, abyste před druhými trpěli pocitem selhání. Je to v podstatě dobrák a preventista vašich možných budoucích chyb. Práská nad vámi pomyslným bičem jen proto, abyste pak nemuseli být lynčováni na veřejnosti někým jiným, mnohem krutějším.

Pokud ho vezmete na milost a začnete si uvědomovat, že za jeho neandrtálským chováním je možné vystopovat dobrý záměr vás chránit, začne se váš vztah k němu proměňovat. Přestanete ho nenávidět a možná získáte chuť se s ním domluvit.

2) Rozpoznejte včas, že si vzal slovo

Než můžete začít s převýchovou svého vnitřního kritika, musíte si nejprve uvědomit, že začal mluvit. A že ten negativní hlas nejste vy, to mluví on – vnitřní kritik. Začněte tak, že si budete, pokud možno bez hodnocení, všímat negativních myšlenek a komentářů, které se objevují ve vaší mysli. Jenom si jich všímejte, nereagujte na ně obhajováním se. Pokud budete schopni rozpoznat, kdy vnitřní kritik mluví, a naučíte se hned nereagovat, už tím můžete zmírnit dopady jeho negativních komentářů.

3) Oddělte se od něho

Teď si ho představte jako samostatnou entitu. Jak by váš zhmotněný vnitřní kritik vypadal. Jakou by mohl mít postavu? Jak se tváří? Jaký má hlas, intonaci? Jak se pohybuje? Zkuste si ho načrtnout. To vám pomůže se od něho trochu oddělit a začít se vymaňovat z jeho spárů.

Konkrétní představa vám umožní prozkoumávat a prokouknout jeho často vykonstruované a pokřivené negativní komentáře, které jste dříve byli zvyklí brát jako objektivní fakta. Uvědomte si bolestivost jeho komentářů a začněte s tím nevychovaným ochráncem něco dělat. Připomeňte si, že v sobě máte i další části jako např. klid, laskavost, soucit, kreativitu, moudrost, sebedůvěru. Při silném projevu kritika na tyto zdravější části můžeme zapomínat. Pokud jim znovu dáte prostor, můžete si uvědomit, že v hloubi své duše jste v pořádku.

4) Dejte mu jméno

Dalším krokem k tomu získat nad kritikem o kus víc moci je trefně si ho pojmenovat. Snadněji si pak všimnete, kdy bude opět v akci. Někteří si svého kritika pojmenovali například Kibic, Skřípák, Trapič, Mindrákovač, pro jiné je to Bulshit radio. Pojmenováním od něj získáváte větší odstup – tak lidská mysl funguje.

5) Uznejte jeho schopnosti a inspirujte se

Jednou ze základních strategií procesově orientované psychologie při zacházení s rušivými a nepříjemnými jevy je inspirovat se jimi a učit se od nich. Pro někoho může být nesnadné představit si, že by se dalo na vnitřním kritikovi najít něco, co by se dalo ocenit.

Jaké by mohl kritik mít obdivuhodné schopnosti?

Například to, s jakou pohotovostí se dokáže ozvat, když hrozí, že byste se něčím, někde mohli ztrapnit. Kolik neutuchající a soustředěné pozornosti vám dokáže věnovat. Jak stručně a jasně dokáže formulovat své názory. Nebojí se dát najevo, co mu vadí. Je pro svou činnost velmi zapálený. Snaží se vás chránit od možných selhání, podobně jako si rodič bere za svou odpovědnost výchovu dítěte, aby sobě a rodině nedělalo ostudu. No uznejte, jak náročnou misi dosud plnil!

Můžete připustit, že v dětství jste si opravdu s některými situacemi a zahlcujícími emocemi nevěděli rady a že vás zřejmě někdy opravdu ochránil před nepříjemnou situací. Pak mu zkuste vysvětlit, že mezitím jste dospěli, máte mnohem více dovedností, schopností a zdrojů, jak náročné situace zvládat. A že už si nemusí dělat takové starosti a může si také tu a tam zaslouženě odpočinout, nebo dokonce jet na kratší dovolenou.

Jakmile se dokážete nějakou vlastností svého kritika inspirovat, uznat i jeho povedené stránky, začne se přirozeně měnit váš postoj k němu – a s tím i jeho postoj k vám. Někteří pak pociťují, že je pro ně kritik mnohem méně ohrožující a omezující.

Platí zde podobná pravidla jako ve vnějších lidských vztazích. Někoho trochu víc poznáte a začnete na něm vidět aspoň něco dobrého a váš vztah se mění. Máte pro sebe navzájem větší pochopení a možná i soucit. Vnitřní kritik se pro některé momenty může stát vaším parťákem, spojencem a vy ho můžete vnímat s nadhledem nebo dokonce s humorem. A navíc získáte větší sebedůvěru, spokojenost a svobodu.

Slávek

Praktický seminář: Sebedůvěra a vnitřní kritik

  • Seminář je určen všem, kteří by rádi zmírnili pochybnosti o sobě a snížili nepříjemné dopady negativního hlasu uvnitř. Přijďte, pokud chcete mít lepší vtah k sobě a zlepšit si vztahy s druhými lidmi.

Chci se podívat na seminář