Návod, jak přijít na nápady, na které byste normálně nepřišli

(Článek byl publikován 15. 6. 2017 na Forbes)

Pokud si přejete můžete navštívit naše kurzy

Chci se podívat

Pokud ze sebe potřebujete vydolovat kreativní a neotřelá řešení pracovních i soukromých záležitostí, vyzkoušejte techniky asociací. Otevře se vám tak nový pohled na situaci, další možnosti a také můžete přijít na originální řešení i ve zdánlivě neřešitelných situacích.

Asociace jsou významným prvkem našeho myšlení. Slouží nám pro generování kreativních nápadů, tvořivé psaní, učení, lepší pamatování apod. Jsou to spojení mezi podnětem, který např. vidíme, myšlenkou, která nás k němu napadne a pocitem, který v nás daná myšlenka vyvolá. Podnět je většinou neutrální a pochází z vnějšího světa (slyšíme, vidíme, hmatáme, cítíme, chutnáme). Myšlenka, která nás k němu napadne, souvisí převážně s naší osobní dřívější zkušeností s tímto nebo podobným podnětem a také s tím, co právě prožíváme a řešíme v přítomnosti. Pochází z vnitřního světa a na jejím vzniku se významně podílí naše podvědomí. Na asociace se můžeme dívat jako na procesy vyvolávání našich vnitřních zdrojů a nikdy nevíme, kam nás zavedou.

Podstatou asociačních technik je, že se úkolem nebo situací intenzivně zabýváte a přemýšlíte nad ní z různých úhlů pohledu. Používáte pouze klíčová slova nebo malujete jednoduché obrázky. Tím se soustředíte na jádro řešení situace a odpadne veškeré „bla, bla, bla“. Spojením klíčových slov, obrázků a barev zapojujete obě mozkové hemisféry. Svůj mozek v podstatě „programujete“ na hledání řešení. Buď na originální nápad přijdete hned, nebo se později dostaví tzv. AHA efekt. AHA efekt znamená, že vás myšlenka napadne později, a to v okamžiku, kdy to vůbec nečekáte.

Existuje mnoho různých technik, které asociace vyvolávají. Vybrala jsem zde tři velmi jednoduché, které sama často používám.

1.     Kreativní abeceda

Tato technika spočívá v tom, že si na papír nejprve jednoduše popíšete nebo nakreslíte situaci, kterou chcete řešit a pod ní napíšete všechna písmena abecedy. Na každé písmeno vytvoříte slovo, jednoduchou větu nebo nakreslíte obrázek, který vás k němu napadne.

2.     Looping

Nejprve si chvilku představujte situaci, na které chcete pracovat. Potom vezměte tužku a papír a pište všechno, co se vám honí hlavou. Kreslete i obrázky. Pokud vás nic nenapadá, tak obtahujte nebo obkreslujte předchozí obrázek. Ruka by se neměla zastavit. Pracujte 10 minut. Napsané či nakreslené si projděte a vyberte z toho jednu nebo dvě klíčové myšlenky, které napíšete na druhý papír. Potom si dejte půl hodiny pauzu. Za půl hodiny cvičení opakujte. Celkem si dejte tři kolečka.

3.     Myšlenkové mapy

Do středu papíru nakreslete centrální obrázek nebo napište klíčové slovo, které vystihuje situaci, kterou řešíte. Okolo tohoto obrázku nakreslete hlavní větve a nad ně napište klíčová slova nebo nakreslete obrázky, které vás napadnou v souvislosti s danou situací. Větve, které jsou pro vás důležité, dále rozvíjíte. Klíčová slova z těchto větví se stávají centrálními obrázky dalších map, které můžete kreslit na jiné papíry.

U všech tří metod je důležité závěrečné vyhodnocení nápadů, na které jste přišli.

Detailní popis technik včetně konkrétních příkladů, další postupy a tipy jak výrazně zlepšit využití svého mozku a také jak nechat mozek odpočívat se dozvíte v naší knižní novince „Jak získat úspěch, klid a vyrovnanost v hektické současnosti“.

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit  

Podívejte se na naše kurzy

Chci se podívat