Síla introvertů

Extraverze a introverze jsou dva základní rysy osobnosti člověka. Předpokládá se, že jsou vrozené. Vypovídají o směru, odkud jedinec čerpá životní energii a kam ji nejčastěji vydává.

Extraverti jsou lidé, kteří čerpají energii z okolního světa. Jsou společenští, hovorní, mají rádi, pokud se kolem nich něco děje. Nedostatek vnějších podnětů je stresuje a vyčerpává. V Hippokratově typologii temperamentu jim odpovídá sangvinik a cholerik.

Introverti jsou naopak ti, kteří čerpají energii ze svého vnitřního světa pocitů, myšlenek a prožitků. Bývají méně hovorní než extraverti, nemají rádi tzv. společenskou konverzaci. Preferují klid a soukromí. Hippokrates je pojmenoval jako flegmatik a melancholik.

V naší kultuře jsou velmi ceněni lidé, kteří jsou společenští a umí se prosadit, což většinou splňují extraverti. Být introvertem může být tedy těžké. Na světě však není člověka, který by byl čistě introvertní nebo extrovertní, každý disponuje oběma vlastnostmi. Záleží na tom, co u něj převažuje. Existují i ambiverti u nichž je poměr extraverze a introverze vyrovnán.

V níže uvedeném videu Susan Cain (introvertka, právnička na Wall Street, což jí tak úplně nesedí) oceňuje a upozorňuje na vynikající vlastnosti, talenty a schopnosti introvertů. Se všemi jejími názory plně souhlasím. Pro vaši představu uvádím několik bodů:

  • Introverze neznamená, že je člověk stydlivý
  • Mnoho introvertů má nadání pro tvůrčí činnosti, jako je psaní, malování, skládání hudby, programování apod., protože s introverzí je úzce spojena kreativita. Tvůrčí osobnosti většinou přišli na vynikající nápady o samotě. (Samozřejmě, že je potom diskutovali s ostatními a vylepšili, ale původní myšlenka vznikla v klidu).
  • Introverti bývají také často lepšími leadery, neboť umějí naslouchat a nechají druhé, aby se také prosadili.

Na závěr – tři doporučení od Susan Cain:

  1. Zastavte tu cvokárnu s týmovou prací. (Ve videu vysvětleno).
  2. Jděte do divočiny. (Více přemýšlejte o sobě a o věcech o samotě, v klidu).
  3. Podívejte se, co jste si zabalili na cestu do svých kufrů. Zeptejte se sami sebe, proč právě tohle? (Děkujeme extrovertům za to, že se s námi podělí o jejich obsah. Byli bychom rádi, kdyby nám introverti dovolili nahlédnout, co je uvnitř).

Video (titulky v češtině)

video dostupné z: https://www.ted.com/talks/susan_cain_the_power_of_introverts

Přečtěte si velmi dobrou knihu: Susan Cainová: Ticho. Síla introvertů ve světě, který nikdy nepřestává mluvit.

Mějte se hezky!

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit  

Podívejte se na naše kurzy

Chci se podívat