Chcete si prodloužit dovolenou?

Spousta z nás si v letních měsících vybírá dovolenou, cestujeme a užíváme si tepla, přírody, zábavy, rodiny, přátel, prostě všeho, co máme rádi. A po návratu do pracovního koloběhu jsou tyto příjemné momenty rychle zapomenuty.

Pojďme se společně podívat na způsob jak si tyto krásné momenty „zakonzervovat“ a mít je k dispozici, kdykoliv si potřebujete dobít baterky. Využijeme k tomu kotvení.

Co je kotvení?

Kotvení je proces, ve kterém se vytváří propojení mezi určitým podnětem (hudba, heslo, předmět, stisk ruky atd.) a emočním stavem.

Kotvy si vytváříme přirozeně – např. máte za sebou nepříjemný den, jedete autem a najednou v rádiu zahrají Vaši oblíbenou písničku. Pravděpodobně si prožijete trochu radosti, energie. To je výsledek kotvení (písnička je Vaše kotva pohody a radosti), které proběhlo přirozeně, nezáměrně.

Kdy se Vám může kotvení hodit?

Kotvy si můžeme vytvářet vědomě, podle toho, jaký vnitřní stav chceme využívat (např. potřebuju klid či přesvědčivost při prezentování; energii pro náročný úkol atd.). V našem případě budeme vytvářet kotvu pro skvělé pocity z dovolené. Kotvu můžete vytvořit přímo na dovolené anebo zpětně.

Jak kotvu využít, když jsme na dovolené?

Pokud Vás dovolená čeká nebo ji právě prožíváte – vyberte si předmět, který pro Vás bude kotvou. Může to být kamínek nebo mušle z pláže, pohled nebo magnet, soška, kus oblečení (cokoliv, co se Vám líbí a je spojené s místem dovolené).

Vezměte předmět do ruky v momentu, ve kterém Vám je opravdu příjemně – např. při ranní snídani na terase s výhledem na moře, při procházce lesem, při odpočinku po zvládnuté túře atd. Zastavte se. Vědomě se nadechněte a vydechněte. Rozhlédněte se kolem sebe – co vidíte? Jaké barvy, tvary, pohyb? Jaké zvuky slyšíte? Jaké vůně vnímáte? S kým v tento moment jste? Ponořte se naplno do daného okamžiku. Předmět chytněte a propojte si s ním daný okamžik. Můžete si pro sebe říct: Kotvím si do tebe tento krásný moment.

Pokud můžete, noste s sebou tento předmět v průběhu celé dovolené a kotvěte si do něj všechny možné příjemné zážitky.

Jak to následně funguje?

Jakmile se i po dlouhé době na předmět podíváte, chytnete si ho do rukou (tak jak jste se ho dotýkali/dívali jste se na něj na dovolené), připomenou se Vám krásné okamžiky spojené s dovolenou.

Co když už mám po dovolené?

Kotvu si můžete vytvořit i zpětně. Postupujte tak, že si na klidném místě zavřete oči, daný moment si vybavte ve vzpomínce (co vidíte, slyšíte, cítíte) a jakmile prožíváte emoce spojené s dovolenou, vezměte si do ruky předmět, do kterého si chcete okamžiky zakotvit. Následně ze vzpomínky vystupte, věnujte se něčemu jinému (odveďte pozornost jiným směrem) a za chvilku postup znovu zopakujte – buď se stejnou vzpomínkou nebo jinou, která má podobný emoční náboj. Zopakujte alespoň 3 x a máte kotvu hotovou.

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření:

Chci se přihlásit

 

Podívejte se na naše nové ONLINE kurzy:

Chci se podívat