Je stres opravdu nepřítel?

Podívejte se na naše kurzy a vzdělávací programy pro firmy:

Chci se podívat

 

Podívejte se na naše online vzdělávání (časově neomezené přístupy):

Chci se podívat

Odbornice v oblasti zdraví a odolnosti psycholožka Kelly McGonigal původně léčila stres jako negativní stav, který má řadu škodlivých účinků. Na základě nejnovějších výzkumů stresu však zjistila, že lidé, na které má stres negativní účinky, zároveň věří, že stres je škodlivý. Pokud ale daný člověk vnímá stres jako přirozený a nápomocný, negativní vliv stresu se výrazně snižuje (např. cévy zůstanou relaxované a fyzická odpověď organismu odpovídá reakci, která probíhá při prožívání odvahy).

Dalším zajímavým zjištěním je, že stres nás podporuje v udržování vztahů s druhými lidmidíky vylučování oxytocinu (neboli „mazlícího“ hormonu). A oxytocin následně chrání naše srdce před škodlivými účinky stresu. Pokud se tedy propojíme s druhými lidmi a jsme jim nápomocní, výrazně snížíme riziko stresových onemocnění.

Klíčová myšlenka: změňte nastavení své mysli. Vnímejte stresovou reakci jako užitečnou. Pokud tedy budete cítit zrychlené dýchání, řekněte si, že díky němu přijímáte více kyslíku pro Váš mozek. Zrychlený tep umožňuje tělu připravit se na akci. Komunikujte s druhými, pomáhejte jim – zvýšíte tak svoji stresovou odolnost.

Níže se podívejte na video „Jak se (s) přátelit se stresem“.

Video je také dostupné zde: Jak se (s)přátelit se stresem?

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření:

Chci se přihlásit

 

Naučte se pracovat se stresem na kurzu Zvládání stresu a zvyšování psychické odolnosti:

Chci se podívat