Jak se správně hádat

Lidé řeší konfliktní situace různě. Jedni výbušnými hádkami, druzí uraženě mlčí, konstruktivní diskuzi zvládnou pouze někteří z nás.  Zkuste uhodnout, co běží na pozadí těchto stavů? Emoce. Abychom dokázali efektivně řešit konflikty, potřebujeme umět pracovat se svými emocemi.

V hádce většinou vůbec nejde o to zjistit, kdo má pravdu. Je potřeba vyvážit pravdy obou partnerů.

Příklad: Petra s Pavlem byli na dovolené. Když jsem se jich ptala, jaké to bylo, Petra mi řekla: „Bylo to super. Nádherné počasí, výborné jídlo a pěkné výlety.“ Pavel odpověděl: „Bylo to otřesný. Foukal vítr, potápění nic moc, k jídlu bylo pořád to samý a na výletu jsem si odřel nohu.“ No tak, kdo má tedy pravdu? A takhle je to skoro s každou konfliktní situací.   

3 kroky vedoucí k efektivní hádce

Pokud je budete při hádkách dodržovat, je pravděpodobné, že se vám podaří dojít k oboustranné spokojenosti 🙂

1. Přestaňte v nejlepším

V hádce, když máme rozbouřené emoce, často padnou slova, která rozhodně k vyřešení konfliktu nevedou. Často vyvolají v druhém zuřivou reakci nebo uražené mlčení. Nedají se vzít zpátky a my většinou později litujeme toho, co jsme řekli.

Naučte se „Zastavit“ – přestat v nejlepším. Není to vůbec jednoduché, ale při troše tréninku se to dá zvládnout. Můžete např. odejít do vedlejší místnosti, na oběd, na krátkou procházku. Také se osvědčilo před odchodem říct partnerovi např. „Vnímám Tě, budeme řešit později.“ Tím mu dáváte respekt a říkáte, že z konfliktu neutíkáte.

2. Řešte situaci, až emoce opadnou

Tím, že se o problému nebudete bavit (budete např. dělat jakoby by nic), problém nezmizí. Většinou si na vás počká a přijde za pár dní znovu, v té samé nebo podobné situaci.  Většina lidí se hádá dokola o ty samé věci. Takže si nad tím s partnerem sedněte a pokuste se dojít k nějaké dohodě. Pokud se podaří a dohoda se osvědčí v praxi svým dodržováním, máte vyhráno. Občas se stává, že sice dohodu uzavřete, ale nedodržujete ji. Je fajn prozkoumat proč. Potom se můžete pokusit uzavřít jinou dohodu.  A když se také neosvědčí, tak je dobré se zamyslet, jestli se můžete se situací smířit a přijmout ji tak, jak je.

Situace

Partner neustále nechává na stole špinavé nádobí. Už jste se o to pohádali aspoň 100 x. Uzavřeli jste bezpočet dohod a nic se nezměnilo.

Zeptejte se sami sebe:  Převyšují partnerovy plusy nad jeho minusy? Chci s partnerem zůstat? Mám partnera rád/a? Co všechno dělá dobře? Jestliže z toho partner vyjde kladně, tak se nad nádobím přestaňte rozčilovat, je to totiž zbytečné. Často se stává i to, že vy se přestanete rozčilovat a soustředit se na to nádobí, a jakoby někdo máchnul kouzelným proutkem, partner po sobě začne uklízet. A TO PLATÍ V MNOHA SITUACÍCH. VÝBORNĚ TO FUNGUJE I S DĚTMI!

3. Hlavně dlouho nemlčte

Mlčení se po hádce nesmí protáhnout do stadia, kdy spolu dva lidé přestanou úplně komunikovat. Pokud se jeden z partnerů urazí a dlouho mlčí, pak se toho druhého obvykle nejdřív zmocní vztek. „Co jsem udělal tak hrozného, že se mnou ten druhý nemluví.“

Ve skutečnosti mluvíme stále, i když mlčíme. Mluvu nahrazujeme neverbální komunikací – tedy mimikou, očima, koutky úst, postojem apod.  Druzí naši řeč dokážou jednoduše přečíst a často je to neskutečně dráždí.

Dlouhodobé mlčení je obrovský nápor na psychiku.

Místo dialogu, který by mohl situaci vyřešit, nastává ničemné ticho, které i z opravdové malichernosti dokáže udělat problém obrovských rozměrů. Čím déle toto ticho trvá, tím více se účastníci v konfliktu přestávají orientovat. Konflikt se podobá sněhové kouli, která na sebe nabaluje další a další špínu. Po pár dnech už partneři často ani nevědí, co byl ten prvotní zdroj konfliktu, ale vědí, že spolu prostě nemluví. Bohužel ani poté, co se toto ticho prolomí, nenastává normální komunikace a lidé mají tendence se uchylovat k výčitkám.

Mlčení je forma vzdoru, boje, trestu a vydírání. V pozadí bývají žabomyší války o to, kdo má pravdu. Mlčící chce druhého donutit, aby ustoupil a ještě ho přitom pěkně podusit. Mlčení v okamžiku, kdy dva lidé spolu mají nějaký problém, nic neřeší, naopak.

Umění ustoupit, zachovat si humor a nadhled je lidskou ctností, a pokud chcete mít harmonický vztah, tak i nutností.

Radka

Naučte se lépe zvládat své emoce (např. vztek, strach, úzkost, smutek) a navštivte můj kurz: Emoce pod kontrolou – zvládání emocí v pěti krocích

Chci se podívat .

Více k tématu si přečtěte v mé knize: Emoce pod kontrolou

Kniha

.
Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit