Dobrá psychická kondice: sedm tipů plus jedno cvičení

Autorka: Radka Loja, publikováno na iDnes dne 23. 3. 2020

Dostali jsme do situace, která je pro většinu z nás neznámá. Nemůžeme dělat úplně to, na co jsme byli zvyklí, máme omezenou svobodu pohybu. Někteří zůstávají doma sami nebo s dětmi, obávají se, jak zaplatí účty, co bude s jejich podnikáním či zaměstnáním. Bojíme se o své zdraví, o rodinu či své blízké.

Celá situace většině lidí způsobuje nadměrný stres. Pod velkou psychickou zátěží u lidí může vrůst např. agresivita, vztek, beznaděj, strach nebo úzkost. Nevyčítejte si to. K tomu co prožíváme, tyto emoce patří. Důležité však je, aby nás nepohltily, protože potom by nám nebo našemu okolí mohly ublížit skoro stejně jako samotný koronavirus ne-li ještě víc.  Pokud se dokážeme udržet v dobré psychické kondici, tak můžeme vše zvládnout mnohem lépe, a to i v případě, že onemocníme.

Dobrá psychická kondice – sedm tipů:

1. Nikdo není dokonalý.

Nezlobte se na sebe, pokud vám občas ujedou nervy. Vydýchejte, pokud ujedou nervy i druhým. K životně náročným situacím to prostě patří. Důležité je, co s tím uděláte potom, až se zklidníte. Nemá smysl se urážet, dělat dusno a hledat kdo za to může. Je fajn pokud si o tom dokážete promluvit.

2. Hýbejte se.

Psychika je úzce propojena s naším fyzickým tělem. Cvičení obecně snižuje úroveň stresu a zlepšuje psychickou kondici. Doma můžete cvičit např. jógu, trochu posilovat, protahovat se. Na internetu je zdarma mnoho různých cvičebních programů. Pokud je to možné, tak běžte s rouškou každý den aspoň na chvilku ven na procházku, do míst kde není moc lidí.

3. Relaxujte a meditujte.

Vědecké studie ukazují, že při relaxaci a meditaci dochází k dlouhodobému snížení prožívání stresu a úzkosti. Také se zlepšuje imunita a tělo tvoří více protilátek. Posiluje se koncentrace, paměť a schopnost se učit.

4. Snažte se myslet pozitivně a nekrmte bubáky.

Pozitivní přístup má moc zlepšovat naše životy. Neznamená to předstírat, že je něco skvělé, když tomu tak není. Naopak situace je potřeba vidět reálně takové, jaké jsou. Mnoho lidí má totiž přirozenou tendenci vidět vše v horším světle než ve skutečnosti je a negativním událostem dávat mnohem větší význam než pozitivním. Realista je ten, kdo vidí svět „spravedlivě“ – v dobrém i zlém. Nehledejte jenom to, co nefunguje, ale soustřeďte se na to, co ještě funguje. Podobně, když vás něco bolí, uvědomte si také to, že vás něco nebolí. A hlavně neztrácejte víru a naději, že se vše obrátí k lepšímu.

5. Plánujte, co budete dělat.

Struktura dne snižuje stres. Zařaďte si do denního programu, vše co vám pomáhá. Vyřiďte maily, roztřiďte fotky, seřaďte si poznámky, vyhoďte zbytečné věci, dodělejte resty, zavolejte blízkým, zamalujte skvrny na zdi, vyměňte žárovky, přesaďte květiny, pleťte, naplánujte si ruční práce. Pokud jste doma s dětmi, tak je zapojte, ty menší to většinou baví. Hodně lidem pomáhá uklízení – udělejte si generální jarní úklid.

6. Komunikujte s druhými a nechte si pomoci.

Sociální kontakty jsou při stresu léčivé. Pokud se kvůli současné krizi dostanete do nepříznivé situace např. finanční nebo zdravotní nezůstávejte se svým problémem sami. Vyhledejte pomoc – poraďte se s blízkými, kamarády, kolegy. Nebojte se kontaktovat psychologa nebo krizové centrum. Pamatujte, že rozhovor s druhým člověkem, i když pro vás nemůže moc udělat, má velmi často velký vliv na to, jak svou situaci budete vnitřně prožívat a jaké řešení vás napadne.

7. Pomáhejte druhým.

V těžkých dobách se ukazuje lidský charakter. Z mnoha studií o štěstí vyplynulo, že to, co většinu z nás nejvíce v životě naplňuje a dává nám pocit smyslu je dělání něco pro druhé. Nezapomínejte na své blízké, seniory a nemocné lidi. Buďte k nim ohleduplní, tolerantní a udržujte s nimi kontakt. Pokud budou něco potřebovat, snažte se pomoci.

Dobrá psychická kondice v těžkých situacích pomůže …

Pro řešení krizí a snížení stresu vyzkoušejte techniku Journalingu

Při Journalingu píšete sami sobě. Můžete přijít na řešení mnoha situací a také si uvědomit, co chcete dělat dál. Odkrýváte myšlenky, které jsou schované hluboko ve vašem podvědomí. Vy si je běžně neuvědomujete, ale ony silně ovlivňuje vaše emoce – strach, radost, vztek, úzkost a tím i vaše chování. V okamžiku, kdy zjistíte, o co jde, můžete je začít změnit.

Nechte své myšlenky volně proudit na papír

Samotné cvičení není složité. Vezmete si větu s otevřeným koncem např. „Teď mě momentálně stresuje …“ a dáte si určitý čas, např. pět minut. Po dobu pěti minut píšete všechno, co vás k této větě napadne. Můžete psát i o čemkoli jiném, co vám přijde na mysl. Snažte se nepřemýšlet o tom, co píšete – stačí jen psát. Nechte všechny své myšlenky proudit na papír. Pište, dokud neuplyne čas. Pokud nevíte, co psát tak pište „nevím, co mám psát“. Buďte k sobě naprosto upřímní, nemusíte to nikomu ukazovat a neposuzujte to, co jste napsali.

Abyste ze cvičení získali maximální efekt a mysl si na něj zvykla, je dobré vydržet psát každý den aspoň jeden měsíc. Můžete si napsat nedokončené věty, témata, která vás zajímají „do zásoby“, dát je do krabice a každý den jednu z nich vytáhnout – a psát.

Příklady nedokončených vět

  • „Bojím se, že …“,
  • „Ve svém životě bych rád/a ještě udělal/a …“
  • „Zítra udělám …“, „Chtěl/a bych se naučit …“
  • „Radost mi dělá …“
  • „Právě potřebuji …“
  • „Jako matka/otec/partner/partnerka se cítím …“

Vyhodnoťte, co jste napsali

Po pěti minutách se podívejte na to, co jste napsali a pokud chcete, můžete některé výroky dále rozebrat.

  • Napsali jste něco, co můžete a chcete ovlivnit? Pokud ano, vypracujte si konkrétní plán, co uděláte a kdy.
  • Jsou na vašem papíře věci, které ovlivnit nemůžete? Potom se je pokuste přijmout takové, jaké jsou.

Uvidíte, na co všechno se dá tímto způsobem přijít, změnit a co všechno si uvědomíte.

Přeji všem hodně zdraví a ať celou situaci zvládneme co nejlépe!

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

CHCI SE PŘIHLÁSIT

.

Naučte se lépe zvládat své emoce (např. vztek, strach, úzkost, smutek) a navštivte můj kurz: Emoce pod kontrolou – zvládání emocí v pěti krocích

CHCI SE PODÍVAT