Vztahy a odlišné potřeby partnerů
Máte pocit, že vás partner nemiluje? Děláte pro něj první poslední a on/a to nevnímá? Chcete, aby vás obejmul/a, ale on/a si zachovává odstup?
Často se mnou klienti sdílejí svoji nespokojenost se způsobem, jakým jim partner vyjadřuje lásku. Například říkají: „Slova Miluju tě jsem slyšel/a v našem vztahu maximálně dvakrát. Když si stěžuju, odpoví mi, že to nechce často říkat, aby vyznání nezevšednělo. A že se mi přece snaží se vším pomáhat.“
Než uděláte závěr, že vás nemá rád/a tolik jako vy jeho, zaměřte se na to, jakým jazykem lásky hovoří.
Partneři se totiž mohou ve svých způsobech vyjadřování citů lišit. Jeden partner potřebuje slyšet „Miluju tě.“, druhý zase svoji lásku prokazuje praktickou pomocí.
Gary Chapman popisuje celkem Pět jazyků lásky:
1) slova ujištění (potřeba slyšet „Miluji Tě“, ocenění, uznání, vyznání)
2) pozornost (napojení se na partnera, trávení společného času, zájem, empatie)
3) jazyk darů (i drobné maličkosti – jsou symbolem toho, že na vás druhý myslí)
4) skutky a služby (praktická pomoc, zajišťování provozních záležitostí, spolehlivost a naplňování dohod)
5) fyzický kontakt (doteky, objetí, polibky, sex)
Pro podrobnější popis jazyků se podívejte na video s recenzí knihy:
Vztahy a komunikace
Pokud je tedy mým hlavním jazykem lásky fyzický kontakt, ale partnerův skutky a služby, můžeme se dostávat do konfliktů kvůli nenaplněným potřebám a očekáváním. Toužím po objetí, ale partner mi sděluje, že mě miluje tím, že mi odnese těžký nákup domů. Jsme jiní a je to v pořádku. Důležité je komunikovat o našich potřebách, respektovat druhého a hledat způsoby, jak potřeby propojit.
Co ničí vztahy?
Když se rozhodnete druhému sdělit, co je pro vás důležité, dejte si pozor na obviňování, moralizování, interpretace, odsuzování, srovnávání:
„Ty mě snad vůbec nemiluješ. Přece ti nic neudělá, když mi jednou za čas řekneš, že mě miluješ. Třeba švagr to sestře říká pořád a určitě jim to nezevšednělo. Pokud bys mě měl opravdu rád, nebudeš mít takový problém mi to říct.“
Místo toho vyčkejte na moment pohody a klidu. Ověřte, jestli s partnerem můžete probrat pro vás důležitou záležitost a využijte asertivní vyjádření:
„Moc si vážím toho, že se na tebe můžu spolehnout. Děkuju, že jsi složil tu skříňku v ložnici. Vím, že to pro tebe není podstatné – říkat si vzájemně, že se milujeme. Mně by to udělalo radost. Je pro mě důležitá tato slova slyšet.“
A následně přestaňte tlačit a snažte se respektovat, že druhý mluví jiným jazykem lásky. Poskytněte mu prostor a svobodnou volbu, aby případně vyzkoušel i ten váš. A zkuste začít tím, že budete svou lásku vyjadřovat tak, aby jí rozuměl partner.
Vy, vaše vztahy a potřeby:
- Jaký je váš jazyk lásky (či jazyky lásky)? Jak byste chtěli, aby vám partner lásku vyjadřoval? Co z toho, co partner dělá/říká ve vás vzbuzuje pocit, že jste jím milovaní?
- Jaký je jazyk lásky partnera? Co můžete začít dělat/změnit/přestat dělat, abyste mu vyjádřili lásku jeho jazykem?
Stále váháte? Udělejte si test vašeho jazyku lásky.
Pokud pochopíme, jaký jazyk či jazyky lásky jsou pro partnera podstatné a budeme jimi hovořit, bude partner vědět, že jej opravdu milujeme – protože této řeči bude rozumět.
Chcete se naučit, jak efektivně ve vztahu vyjadřovat své potřeby? Zajímá Vás, jak řešit různé obtížné komunikační situace? Pokud chcete získat praktické nástroje a tipy k asertivní komunikaci, přijďte na školení: Asertivita a zvládání obtížných komunikačních situací
Pokud si přejete ode mě a od Radky dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření
Chci se přihlásitAť se Vám daří udržet v komunikace Vaše hranice!
Olga