Jak ze sebe vydolovat originální nápad

Pokud si přejete můžete navštívit naše kurzy

Chci se podívat

Mozek každého z nás je jiný, je velmi komplexní, fascinující a podává úžasné výkony. Někdy ho však k těm úžasným výkonům musíme tak trochu „dokopat“. Proč? Protože se chová jako:

  • Egoista – i přestože je malý, spotřebovává zhruba 20% z naší každodenní spotřeby energie. Prý to tak musí být, má-li nás udržet při životě.
  • Prolhanec – občas nám lže a zkresluje realitu, aby nás uchránil od nepříjemných pocitů.
  • Požitkář – někdy nám sugeruje, že něco musíme mít za každou cenu, protože on sám touží po pocitu odměny.
  • Lenoch – často usiluje o tu nejpohodlnější cestu, aby si ušetřil energii. Říká třeba: „Proč bych se namáhal, když to takto celkem funguje.“
  • Konzervativec – miluje to, co důvěrně zná. Na nové cesty se často dívá skepticky a jen tak se mu nechce opustit staré koleje. „Něco nového? Stejně to u vedení neprojde.“
  • Kontrolor – nejradši by měl všechno a všechny pod kontrolou.
  • Jako dítě – potřebuje harmonii a přeje si, aby ho všichni měli rádi.
  • Zvědavec – je až neuvěřitelně zvědavý a tak se často nechá rozptýlit.
  • Snílek – dokáže si vytvořit neuvěřitelné domněnky, představy, teorie a katastrofické scénáře.

Pokud ze sebe potřebujete vydolovat kreativní a neotřelá řešení pracovních i soukromých záležitostí, musíte mozek trochu obelstít a vysvětlit mu, že to stojí za to. Vyzkoušet můžete např. techniky asociací. Ty má mozek rád, protože si hraje a baví ho to. Otevřou se vám nové pohledy na situace a další možnosti.

Asociace slouží pro generování kreativních nápadů, tvořivé psaní, lepší pamatování apod. Jsou to spojení mezi podnětem, který např. vidíme, myšlenkou, která nás k němu napadne a pocitem, který v nás daná myšlenka vyvolá. To vše následně ovlivní naše chování. Podnět je většinou neutrální a pochází z vnějšího světa (slyšíme, vidíme, atd.). Myšlenka, která nás k němu napadne, souvisí s naší dřívější zkušeností s tímto nebo podobným podnětem a také s tím, co právě prožíváme a řešíme v přítomnosti. Pochází z vnitřního světa a na jejím vzniku se podílí naše podvědomí.

Podstatou asociačních technik je, že se úkolem nebo situací intenzivně zabýváte a přemýšlíte nad ní z různých úhlů pohledu. Používáte pouze klíčová slova nebo malujete jednoduché obrázky. Tím se soustředíte na jádro situace a odpadne veškeré „bla, bla“. Spojením klíčových slov, obrázků a barev zapojujete obě mozkové hemisféry. Mozek v podstatě „programujete“ na hledání řešení. Buď na originální nápad přijdete hned, nebo se později dostaví tzv. AHA efekt. AHA efekt znamená, že vás myšlenka napadne později, a to v okamžiku, kdy to vůbec nečekáte.

Existuje mnoho různých technik, které asociace vyvolávají. Vybrala jsem zde tři, které často používám.

  1. Věta z knížky

Soustřeďte se na situaci, kterou byste si rádi objasnili. Zamyslete se, jestli byste mohli získat nějaké bližší informace v některé z knih, které máte doma nebo v práci. Vezměte příslušnou knihu, náhodně otevřete a zabořte prst do libovolného místa. Větu, na kterou prst ukazuje, přepište na papír a na jednotlivá písmena tvořte asociace v podobě slov, vět nebo obrázků. Výsledky jsou překvapivé. Je zajímavé se zamyslet i nad smyslem té věty. Opět vám v hlavě poběží asociace.

  1. Looping

Nejprve si chvilku představujte situaci, na které chcete pracovat. Potom vezměte tužku a papír a pište všechno, co se vám honí hlavou. Kreslete i obrázky. Pokud vás nic nenapadá, tak si jen tak čmárejte. Ruka by se neměla zastavit. Pracujte 10 minut. Napsané či nakreslené si projděte a vyberte z toho jednu nebo dvě klíčové myšlenky, které napíšete na druhý papír. Potom si dejte půl hodiny pauzu. Za půl hodiny cvičení opakujte. Celkem si dejte tři kolečka.

  1. Myšlenkové mapy

Do středu papíru nakreslete centrální obrázek nebo napište klíčové slovo, které vystihuje situaci, kterou řešíte. Okolo tohoto obrázku nakreslete hlavní větve a nad ně napište klíčová slova nebo nakreslete obrázky, které vás napadnou v souvislosti s danou situací. Větve, které jsou pro vás důležité, dále rozvíjíte. Klíčová slova z těchto větví se stávají centrálními obrázky dalších map, které můžete kreslit na jiné papíry.

U všech tří metod je důležité závěrečné vyhodnocení nápadů, na které jste přišli.

Další techniky a tipy jak výrazně zlepšit využití svého mozku se dozvíte na semináři:

Naučte se více využívat svůj mozek

Těším se na Vás!

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit  

Podívejte se na naše kurzy

Chci se podívat