Proč někteří prokrastinují a prokrastinovat i budou?

Jaký je rozdíl mezi mozkem prokrastinátora a toho, kdo prokrastinaci zvládá?

Pokud Vás trápí prokrastinace (= chorobné odkládání úkolů) a nerozumíte tomu, proč si nedokážete naplánovat práci a tento plán dodržet tak jako jiní lidé kolem Vás, podívejte se na video v odkazu níže. Blogger Tim Urban vysvětluje rozdíl mezi mozkem prokrastinátora a člověka, který s prokrastinací dokáže efektivně pracovat.

Jak to že nejsme schopní dodržet časový plán? Aneb máte v mozku také opici?

Ve stručnosti shrnu myšlenku videa – určitě ale doporučuji jeho shlédnutí, Tim Urban je skvělý řečník a video je nejen obsahově zajímavé, ale také vtipné.

Tim Urban popisuje tři klíčové části našeho mozku související s prokrastinací: Opici okamžitého uspokojení, Racionálního rozhodovatele a Panikařící příšeru. Za prokrastinací stojí tzv. Opice okamžitého uspokojení, která odvádí naši pozornost od plánovaného úkolu k různým libým aktivitám (jídlo, televize, internet atd.). Racionální rozhodovatel, jehož cílem je dokončit stanovený úkol, nedokáže Opici odolat a přenechává jí řízení. Prokrastinátor v tento moment ví, že by se měl věnovat např. psaní reportu, ale u kormidla stojí Opice okamžitého uspokojení a ta mu nabízí různé zajímavé, lákavé aktivity. Prokrastinátory naštěstí chrání Panikařící příšera, která se budí, jakmile se blíží termín a prokrastinátorovi hrozí průšvih (např. termín odevzdání prezentace nadřízenému je další den ráno). Panikařící příšera vyděsí Opici, ta opustí kormidlo, k řízení se konečně dostane  Racionální rozhodovatel a úkol je během probdělé noci splněn.

Proč se zabývat prokrastinací speciálně v létě?

Panikařící příšera výborně funguje u úkolů s termínem nebo s negativními důsledky při nesplnění úkolů. V takovém případě nás Příšera aktivizuje a my ze sebe dokážeme vyždímat maximální výkon. Problém je ale u zdánlivě neurgentních činností, bez přesného termínu (např. přečíst si odbornou knížku, která Vás zaujala v knihkupectví; začít cvičit; učit se jazyky; vyklidit skříně; pročistit počítač; promyslet změnu kariéry atd.). U těchto záležitostí velmi silně funguje Opice okamžitého uspokojení, která odvádí naši pozornost pryč od toho podstatného. Místo, abychom na pláži vytáhli odbornou knížku, tak listujeme bulvárním časopisem s pocitem lehkého znechucení. Místo vyklizení skříně jdeme sledovat reprízu pořadu Prostřeno a rozmyšlení změny kariéry přece počká, když mám v tento moment chuť na pivko.

Využijte klidnější letní čas pro věnování své pozornosti smysluplným záležitostem. Pokud byste měli vybrat jednu aktivitu, kterou byste během léta chtěli realizovat, co by to bylo?

Jestli se chcete o Opici i Příšeře dozvědět více, pobavit se a zamyslet se nad svojí prokrastinací, mrkněte se na video:

Mějte se pěkně!

Olga

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru [maxbutton id=“3″]