Video test manipulace 3

Blížíme se do finále! Čeká vás téměř poslední díl video testů manipulace. Podívejte se nejdříve na krátké video níže a nechte na sebe působit pronášené výroky. Vnímáte je jako manipulativní? A pokud ano – proč? Jak byste na ně mohli reagovat?

Video 9: „Na moje slova dojde.“

Předpokládám, že máte „věštce“ všichni, kdo čtete tento článek, rádi. Třeba rodiče umí skvěle předvídat naši budoucnost: „Spadneš.“ „Učitelka ti dá poznámku.“ „Takhle si nikdy nikoho nenajdeš.“ „Nebudou se s tebou chtít kamarádit.“ A věštit naši budoucnost umí kromě rodičů spousta lidí kolem nás – kamarádi, kolegové, nadřízení, klienti, partneři.

Neznám člověka, který by měl spolehlivou křišťálovou kouli. Podobné situace, kdy druhý věští, vás mohou iritovat, protože podtext za nimi říká: „Já vím víc než ty.“ A nebo vás také mohou znejistit – uvěříte, že druhý opravdu ví víc než vy a začnete pochybovat. Nenechte se otrávit a zvolte na větu: „Na moje slova dojde.“ třeba některou z těchto možností reakce:

    • „Co tím máte na mysli?“
    • „Nenapínej mě a prozraď mi můj osud.“
    • „Co tím přesně myslíš, že na tvá má slova dojde?“

Video 10: „No, ještě že to po tobě můžu dotáhnout.“

A znovu jsme u reakce z nadřazenosti, kdy druhý mezi řádky sděluje: „Nejsi tak dobrý jako já, měl bys mi být vděčný, že jsem ochoten to za tebe dokončit.“ Můžete se následně cítit nedostateční, cítit vinu, že jste druhého zatížili. Nechcete hrát manipulativní hru?

Můžete zareagovat:

    • Obecně u manipulativních situací pomáhá, když zjišťuje více informací a nenecháte manipulátora, aby mlžil: „Můžeš mi prosím více vysvětlit, co tím myslíš?“
    • Pokud vnímáte, že jste opravdu neudělali práci tak, jak jste chtěli/měli: „Promiňte, jestli jsem způsobila problém. Ráda s dotažením pomůžu.“
    • Zlehčit situaci: „Jsem ráda, že aspoň jeden z nás dotahovat dokáže.“
    • Pro budoucí spolupráci: „Příště s tebou moc ráda projdu, co přesně si představuješ, abychom se podobné situaci vyhnuli.“
    • A nebo, pokud daný člověk nemá úkol dotahovat nebo nechci, aby to dělal: „Díky za nabídku pomoci. Dodělám to sama.“

Video 11: Takže ty to pro mě neuděláš?“

Nereagujte na výčitky a neurčitý dojem hrozby v kontextu této věty, ale odpovězte fakticky: „Je mi líto, jestli došlo k nedorozumění – momentálně nemám možnost to udělat. Ráda se s tebou podívám na to, jak můžu pomoci jinak.“

Video 12: Nechci na tebe tlačit. Je to tvoje svobodné rozhodnutí“

Tato věta nemusí být vůbec manipulativní. Její záměr může být opravdu poskytnutí svobodného prostoru pro vaše rozhodnutí. Jestli se jedná nebo nejedná o manipulaci zjistíte podle reakce druhého. Když se rozhodnete podle sebe a druhému vaše rozhodnutí nevyhovuje, tak ho buď přijme (dle svého původní tvrzení) anebo začne vytvářet tlak („Opravdu to nechceš ještě zvážit? Tahle cesta nepovede k dobrému výsledku.“). Pokud se jedná o manipulaci, můžete reagovat: „Vážím si toho, že jsi na začátku našeho rozhovoru zdůraznil, že na mě nechceš tlačit a budeš respektovat moje rozhodnutí. Rád bych se vydal touto cestou.“  Nebo: „Na začátku hovoru jsi říkal, že na mě nechceš tlačit. Teď mám pocit, že ti nevyhovuje moje řešení. Tak co s tím uděláme?“

Video 13: „Tohle bys měl vědět.“

Na manipulaci bývá zákeřná její nepřímost, zpráva mezi řádky. Pokud jed spolkneme, otrávíme se, začneme se cítit nejistě, nekompetentně, můžeme prožívat stres, úzkost. Proto je tak důležité kromě znalosti různých komunikačních nástrojů posilovat svoji sebedůvěru, jistotu a umět pracovat s destruktivními vzorci, např. „Musím být kompetentní. / Musím vše znát a neudělat chybu.“ Pokud se nechám těmito vzorci řídit, bude pro manipulátora jednoduché vyvolat ve mně nejistotu právě tímto výrokem: „Tohle bys měl vědět.“

Takže za prvé: nemusíme vědět všechno. A i kdybych zrovna tuto informaci měla vzhledem ke své pozici mít, je fajn, že jsme na to přišli a že mám možnost se něco nového naučit. Ve slovech můžete následně na větu „Tohle bys měl vědět.“ reagovat:

    • „Co máš na mysli?“
    • „Rád/a se dozvím víc. Mohl/a bys mi to prosím podrobněji vysvětlit?“
    • „Zdá se mi, že tím chceš něco naznačit. Mohl/a bys to být konkrétnější?“
    • „Díky za tvou perspektivu. Teď potřebuji trochu času na zvážení.“

Chcete se naučit efektivní reakce na manipulátory a na nátlak druhého? Přijďte na kurz: Asertivita v obtížných komunikačních situacích Chci se podívat

Pokud si přejete ode mě a od Radky dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit