Tento článek volně navazuje na článek: Cesta ke změně. Z vyjetých kolejí k novým návykům
V dnešním uspěchaném světě je snadné ztratit sebe sama, nechat se vláčet v zajetých zvycích, které nám často škodí a zapomínat na to, co je pro nás opravdu důležité. Změna je však v našich rukou, a pokud po ní toužíte, mám pro vás techniku, která vám může pomoci. Je to jednoduchý, ale účinný přístup, který zahrnuje pravidelnou reflexi vašich dnů a zaměření se na malé kroky, které vás přiblíží k tomu, co opravdu chcete – k vašim cílům. Metoda má tři části, které děláte večer, ráno a během dne. Klíčem k úspěchu je zaměření pozornosti. Díky této technice zaměřujete pozornost na to, co je důležité.
Sebekoučink – první část, večer
Každý večer, si krátce projděte to, co jste v ten den zažili. Vzpomeňte si, co jste dělali, jak jste to dělali a kdo u toho byl. Odpovězte si na otázky:
Dobrá stránka
- Co bylo na tomto dni dobrého?
- Co mi udělalo radost?
- Konkrétně jaké mé chování a situace byly v souladu s tím, čeho chci dosáhnout nebo změnit?
- Co jsem udělal pro dosažení svého cíle?
Pochvalte se za to, co se povedlo.
Horší stránka
- Co se v tom dni nepovedlo?
- Co jsem udělal/a, že se to nepovedlo?
- Čemu jsem se nevěnoval/a, ač vím, že bylo důležité?
- Proč jsem se tomu nevěnoval/a?
- Co se stalo jinak, než jsem si představoval/a?
Otázky rychle projděte a pouze registrujte své odpovědi. Nic si nemusíte zapisovat (ale samozřejmě můžete). Nejedná se o hlubokou analýzu. Cílem je projít si den tak jak byl, ocenit ho a případně následující den udělat drobné korekce. Změny se dějí krůček po krůčku. A hlavně na ně potřebujete mít zaměřenou pozornost.
Na základě odpovědí z druhé skupiny otázek (horší stránka) si vymyslete jeden až tři úkoly (zaměření pozornosti pro další den). Co můžete a chcete změnit (zlepšit), abyste se dostali tam, kam chcete? Abyste vybudovali nové koleje. Stanovujte si úkoly jednoduše, intuitivně, bez velkých analýz. První nápad je často ten nejlepší.
Nepřemýšlíte zde o totální změně. Jde vám o to, abyste následující den udělali alespoň malinký krůček, který vás přiblíží k tomu, čeho chcete dosáhnout a stát se člověkem, kterým chcete být. Berte to jako experiment, který se vydaří, nebo ne. Své nápady si doporučuji zapisovat.
Příklady úkolů:
Opět jsem se nadchnul a řekl ano, aniž bych prozkoumal detaily zakázky → až budu dnes diskutovat o zakázkách, budu se důkladně doptávat na detaily a odmítat.
Vadí mi, jak jsem reagoval na svého kolegu, když se přišel po třetí zeptat na tu samou věc – opět jsem nebyl trpělivý a mnoho jsem mu nenaslouchal → budu se soustředit na trpělivost a naslouchání v jednání s druhými lidmi. Co když jsem jeho otázku pochopil nesprávně?
Zjistila jsem, že jsem velmi málo pila vodu, ačkoli jsem si řekla, že budu pít aspoň 1,5 litru → zítra si na to dám pozor, koupím si láhev s vodou, postavím ji před sebe a během dne vypiju.
Sebekoučink – druhá část, ráno
Projděte si své poznámky ze včerejšího večera a zeptejte se sami sebe: „Jsou tyto úkoly pro mě stále důležité? Jsou to dobré nápady?“
Zkoumejte, jestli přežily noc. Naše mysl pracuje i během spánku a přináší nám mnohé nápady a inspirace. Pokud došlo k nějaké změně, tak je upravte. Zapište si je do seznamu úkolů. Maximálně tři!
Sebekoučink – třetí část, během dne
Během dne plňte svůj program jako obvykle. Až se budete dívat do seznamu úkolů, uvidíte tam také své nápady a uvědomíte si:
- je čas se napít
- aha, připomínám si trpělivost …
- před tím, než souhlasím zjišťuji detaily a dávám si čas … a dnes mi to fakt jde
Během dne se párkrát zastavte a zeptejte se sami sebe, jestli se vám daří uvádět úkoly do života. Pokud ano, je to skvělé. Pokud ne, tak co pro to ještě dnes můžete udělat.
To je všechno. Večer opět projdete celým dnem a uvědomíte si, co bylo dobré, co se povedlo a na čem potřebujete zapracovat.
Skvělé na této metodě je, že vám zajistí téměř okamžitou zpětnou vazbu. Jeden den si uvědomíte, že něco chcete dělat jinak a hned druhý den to uděláte. Reagujete hned, nikoli až třeba za týden. Do té doby mnoho lidí zapomene, co vlastně chtěli udělat. Metoda je úzce spojená s aktuálními tématy vašeho života – vybíráte si úkoly na základě toho, co se dnes nepovedlo a co chcete udělat. Tím, že děláte malé kroky, nevystavujete se velkému riziku a téměř okamžitě vidíte, co vám zabírá a co nikoli. Můžete odhalit své nefunkční opakující se vzorce chování a na základě nich naplánovat potom i hlubší změny.
Tato metoda stojí na dobrých psychologických základech, a proto funguje většině lidí. Záleží na vaši vůli a ochotě se jí každý den aspoň 10 minut věnovat. Vyzkoušejte ji aspoň po dobu jednoho týdne. A dejte mi vědět, jak se dařilo 😊
Staňte se koučem sebe i druhých, získejte další dovednost
Naše akreditované kurzy koučinku jsou určeny:
- všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
- kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
- Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.