Cesta ke změně. Z vyjetých kolejí k novým návykům

Změna

Jak se změnit?

Je velmi snadné si říct „změním se“, ale mnohem těžší se skutečně změnit. Za ta léta máme v sobě vytvořené hluboké koleje, ve kterých běhají naše myšlenky, emoce a reakce. Každou změnu si můžete představit jako takové vykolejení. Minulost ovlivňuje přítomnost a přítomnost zase budoucnost. Pokud chcete mít jinou budoucnost, je potřeba se vykolejit a vybudovat nové cesty, nové návyky v přítomnosti.

ZměnaKdo jsem?

Jsem pořád s Tebou.
Jsem Tvůj nejlepší pomocník nebo největší nepřítel.
Dostanu Tě na vrchol nebo do nejhlubší propasti.
Poslouchám Tě na slovo.
Můžeš mi svěřit polovinu věcí, které chceš dělat a já je vykonám rychle a správně.
Jsem snadno ovladatelný, ale musíš být na mě pevný.
Ukaž mi, jak mám něco udělat a po několika opakováních to zvládnu automaticky.
Jsem služebníkem všech velkých osobností ale také jejich zkázou.
Velikány udělám ještě většími. Slabochy udělám ještě slabšími.
Pracuji s přesností vědce a s vášní milence.
Můžeš mě používat ke svému prospěchu nebo také ke své zkáze. Mně je to jedno.
Vezmi si mě, cvič mě, buď se mnou pevný a já Ti položím k nohám celý svět.
Buď na mě povolný, slabý a já tě zničím.

Kdo jsem?

JSEM ZVYK

Například: Chcete každé ráno 15 minut cvičit? Pravidelně meditovat? Změnit stravování? Naučit se cizí jazyk? Více oceňovat druhé? Mít s druhými více trpělivosti? Více pít (myslím vodu 😊)? Napsat knížku? Vypěstovat si pevnější sebedůvěru? Mít na sebe více času?

Nejdříve je potřeba vymyslet strategii (jak, kdy, co přesně, jak poznám, že jsem na správné cestě nebo že už mám hotovo …). To je ta snadnější část. Potom následuje každodenní práce – je potřeba si vytvořit nový návyk.

Např. Mirka se cítí poslední dobou velmi unavená, nemá energii dělat věci, které ji dříve těšily a je naštvaná, že trochu přibrala. Ví, že potřebuje změnu. Je léto, v práci trochu volněji, tak kdy jindy, když ne teď. Rozhodne se, že bude každé ráno 20 minut cvičit. Zakoupila si on-line program na cvičení, má vše nastudováno a těší se, jak zítra začne. Vydrží pět dní, ale další dny se jí nechce vstávat, tak spí dál. Potom je na sebe naštvaná a vyčítá si to.

Stalo se vám někdy něco podobného?

Nové koleje (neuronové dráhy) ještě nebyly dostatečně vyjeté, a tak se Mirka vrátila na původní trasu.

Jak se budují nové koleje?

Celý proces probíhá ve čtyřech fázích:

1. Něco mi vadí, ale nevím jak to změnit

Mirka se cítí poslední dobou velmi unavená, nemá energii dělat věci, které ji dříve těšily a je naštvaná, že trochu přibrala. Ví, že potřebuje změnu, ale ještě neví jak.

2. Zjišťuji informace o tom, co mi vadí a jak to změnit

Mirka hledá způsoby, načítá literaturu. Už ví co a jak na to, ale zatím ještě jede ve starých kolejích.

3. Rozhodnul/a jsem se pro změnu a začínám ji převádět do života

Toto je nejtěžší fáze, během které to většina lidí vzdá. Mirka pět dní cvičí, cítí se skvěle, ale potom se jí nechce. Budujeme nové koleje, stojí nás to spoustu energie. Musíme se na nový návyk soustředit, pilovat detaily, ladit možnosti (třeba si povolit i přestávky, změnit časy, dobu …) a ne úplně vždy se nám to podaří. Vydržte!!! Nenechte se zviklat a odradit náročností této fáze. Jakmile vydržíte, dostanete se do fáze čtyři.

5. Změnu jsem převedl/a do života, jde mi to samo od sebe

V této fázi už máte vyjeté nové koleje (vytvořené nové neuronové dráhy), nové chování vám jde snadno, přirozeně a cítíte se dobře. Vlastně ani nevíte, že něco děláte jinak, protože je to pro vás již automatické. Asi tak, jako že si večer čistíte zuby.

Podobnou cestu často popisují lidé, kterým se nový návyk podařilo získat. Např. začali jíst zdravěji, chodí do práce pěšky, zařadili do svého života pravidelný pohyb, naučili se v práci delegovat, zvládat své emoce, veřejně prezentovat atd.

Změna v jedné oblasti vždy ovlivní i jinou oblast

Když např. budete mít více energie a díky cvičení lepší náladu, tak se vám třeba zlepší vztah s partnerem, uvidíte nové příležitosti atd.

Dostat se do čtvrté fáze změny není lehké. Občas se nám může hodit někdo, kdo by s námi po té cestě mohl jít a kdo už tam byl, protože zná všechny objížďky a nástrahy.

Abyste se snadněji dostali do čtvrté fáze, tak vám v dalším článku s názvem Sebekoučink: Prohlídka dne a cesta k lepší verzi sebe sama představím skvělou, jednoduchou metodu, která se velmi osvědčila mě osobně a mým klientům. Stručně jde o každodenní prohlídku celého dne a uvědomění si, co bylo dobré, co bylo v souladu s tím, čeho chcete dosáhnout nebo změnit, co se tak úplně nepovedlo atd.

Staňte se koučem sebe i druhých, získejte další dovednost

Naše akreditované kurzy koučinku jsou určeny:

  • všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
  • kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
  • Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.
Chci se podívat na kurzy koučinku

radkaloja.cz