Rozhovor: Český rozhlas

V rámci ČRo České Budějovice v pořadu Dopolední host jsme si s moderátorkou Evou Kadlčákovou povídaly o tom, jak předejít emočnímu únostu, jak moc je důležité znát naše červená tlačítka a co dělat, když nás přeci jenom emoce pohltí a my našich reakcí následně litujeme. Rozhovor si můžete poslechnout na této stránce:

Poznejte svá červená tlačítka a domluvte si signál. Jak zvládnout domácí hádku, radí psycholožka Olga Lošťáková

A zde pár praktický tipů z rozhovoru:

Možnost volby a varovný signál

Vždy máme právo volby. A patří k němu možnost situaci odložit a nechat vychladnout, ale také ze situace odejít, nenechat ji vůbec vzkypět. Užitečným nástrojem je oboustranná domluva na varovném signálu. Jakmile začínáme cítit, že máme blízko k emočnímu únosu, můžeme to jedním domluveným slovem sdělit. Partner ví, co signál znamená, o „domácí zabijačku“ nestojí a s provokováním přestane.

Přetáčení pásku

Když už vás emoce unesou, něco jedovatého řeknete a uvědomíte si to, tak můžete ze situace vystoupit. Dá se to udělat i tak, že opravdu opustíme místnost, hned se vrátíme a řekneme: „Přetáčím situaci, chtěl jsem říct…“ Tento nástroj nám umožní vrátit se zpátky v čase a zkusit to znovu a lépe. Navíc tenhle nástroj vnáší do komunikace hravost a ta také pomůže.

Vytahujte hřebíky

Může se stát, že situaci nezvládneme a litujeme. V tom případě je hodně důležité se ke konfliktu vrátit. Až se emoce uklidní, je potřeba za partnerem dojít, vyjádřit lítost. Jako by mezi námi ve vztahu bylo prkno, do kterého jsme tím, že jsme byli nepříjemní, zarazili hřebík. My ho ale můžeme vytáhnout. A děláme to tím, že se omluvíme, vysvětlíme naši reakci a případně se domluvíme, jak tomu budeme příště předcházet.

Chcete se dozvědět více o komunikaci a zvládání emocí? Podívejte se na naše praktické večerní webináře: více info zde.