Rituály. Poznejte jejich sílu

Radka Loja

Co je to vlastně rituál?

Rituál je formálně závazný a podle předem daných pravidel probíhající obřad, který se vyznačuje vysokým symbolickým obsahem. Často ho provází určité slovní formulace nebo gesta. Může mít duchovní, spirituální i náboženský charakter nebo se může týkat běžných záležitostí, například ukládání dětí k spánku, ranní sprcha …. obvykle představuje přechod z jednoho stavu do druhého.

Rituály propojují naše konání

s vyšším smyslem a s vyšší existencí nebo zajišťují kontakt s posvátnem. Dodávají lidem pocit jistoty, sounáležitosti, sebeúcty a formují individuální identitu. Také pomáhají zvládat či se vyhnout různým stresovým a krizovým situacím. Často je využíváme, když si nevíme rady, lpíme na starých či překonaných záležitostech, nebo v situacích, ve kterých jsme ochromeni strachem a cítíme se bezmocní.

Smysl rituálu není založen na logickém základu. Podle C. G. Junga rituál představuje most k hlubším duševním vrstvám, které se skrývají v nevědomí. Tímto mostem mohou být našemu vědomí přivedeny pozitivní síly.

Rituál je přechod z jednoho stavu do druhého

Síla rituálu dodá změně počáteční energii, kterou potřebujeme pro její uskutečnění. Tím se šance, na dosažení toho, co chceme, výrazně zvyšují. Samozřejmě, že stoprocentní úspěch není zajištěn, jistotu nemáme nikdy.

S rituály jsem se seznámila, když jsem byla před mnoha lety v Mexiku – u pyramid Slunce, Měsíce a v Chichen Itza. Moje rituály využívají energii Slunce, Měsíce a přírodních sil. Vycházejí z pohanských tradic. Přinášejí mi vnitřní sílu a duševní rovnováhu. Týkají se převážně myšlenek a emocí a záměrů.

V podstatě dělám dva druhy rituálů:

 1. Když se něčeho chci zbavit. Tento rituál je nejvhodnější udělat, když je Měsíc v Novoluní nebo když ubývá. Je také dobrý na zbavování se negativních emocí, myšlenek, zlozvyků apod.
 2. Pokud něco chci získat. Tento rituál je dobré dělat, když je Měsíc v úplňku nebo dorůstá. Pomůže nám realizovat naše cíle a vize.

Další vhodné dny jsou přechody ročních období: zimní slunovrat – 21. ledna, letní slunovrat – 21. června, jarní rovnodennost – 21. března, podzimní rovnodennost – 23. září.

Čím více vás rituál baví, čím více si s ním hrajete a těšíte se z něj, tím více energie získáte. Můžete využít svoji kreativitu a obměnit ho podle svých představ. Nikdy se nesnažte ovlivňovat vůli druhých nebo rituálem škodit. Buďte si jisti, že se vám to vrátí.

 Rituál pro racionálně myslící:

 1. Na hezký papír napište, co chcete získat nebo čeho se chcete zbavit. Dobře se rozmyslete, jak to budete formulovat. Nepoužívejte slova jako nikdy, navždy nebo za každou cenu. Rituál dělejte pouze za sebe. V případě, že vás požádá druhá osoba, tak můžete i za ni, pokud se přesně domluvíte na tom, jak to bude probíhat. Máte zodpovědnost pouze za svůj život a nikdy nevíte, co je nejlepší pro druhé. Existuje jedno přísloví: „Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly“.
 2. Zavřete oči a představte si, že vaše přání je splněno. Přeneste se v představách do budoucnosti. Zapojte všechny smysly – zrak, čich, sluch …představujte si emoce s tím spojené, co všechno se bude dít, jak je na vás ta změna vidět.
 3. Potom připište „A Tak se staň“ nebo „Tvá vůle se staň“ a poděkujte. („A tak se staň“ – v případě, že jste si na 100 % jisti tím, co chcete. „Tvá vůle se staň“ – to je takové to „rád/a bych, aby to tak bylo, ale pokud to není to nejlepší, tak radši ne. Já osobně téměř vždy volím to druhé.)
 4. Na závěr lístek spalte se slovy: „Ať síla ohně transformuje mé přání v realitu“. V případě, že rituál provádíte doma, doporučuji pálit na bílém talíři.
 5. Popel rozházejte venku do všech světových stran.

Rituál pro ty, kteří si chtějí hrát:

Připravte si 4 předměty, které představují 4 živly a umístěte je do světových stran podle živlů:

 • oheň – svíce – jih;
 • vzduch – peříčko nebo vykuřovací vonná tyčinka – východ;
 • voda – miska s vodou – západ;
 • země – kámen – sever.

Tyto předměty můžete potřít éterickými oleji.

 1. Na hezký papír napište, co chcete získat nebo čeho se chcete zbavit. Dobře se rozmyslete, jak to budete formulovat. Nepoužívejte slova jako nikdy, navždy nebo za každou cenu. Rituál dělejte pouze za sebe. V případě, že vás požádá druhá osoba, tak můžete i za ni, pokud se přesně domluvíte na tom, jak to bude probíhat. Máte zodpovědnost pouze za svůj život a nikdy nevíte, co je nejlepší pro druhé. Existuje jedno přísloví: „Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly“.
 2. Připište „A Tak se staň“ nebo „Tvá vůle se staň“ a poděkujte.
 3. Potom se postavte nebo si sedněte doprostřed předmětů, které jste umístili v souladu se světovými stranami a vytvořte mentálně uzavřený kruh.
 4. Přečtěte nahlas své přání.
 5. Zavolejte jednotlivé živly, vždy na příslušnou světovou stranu: Na východ – ” Volám vzduch, který dává poznání!” Na jih – “Volám oheň, který očišťuje!” Na západ – “Volám vodu, která odplavuje!” Na sever – “Volám zemi, která hojí!” Pomozte mi!
 6. Znovu se plně se soustředíte na to, co chcete a představujete si, jaké to bude, až toho dosáhnete. Zapojte všechny smysly – zrak, čich, sluch …představujte si emoce s tím spojené, co všechno se bude dít, jak je na vás ta změna vidět.
 7. Potom přání zapálíte a díváte se, jak hoří. V případě, že rituál provádíte doma, doporučuji pálit na bílém talíři. Přitom můžete říci například:” Vesmírná sílo a sílo přírody, pomoz mi dosáhnout mého cíle, ať vzduch mou hlavu pročistí, ať voda přinese nový život, země mi dá sílu, ať oheň transformuje moje přání v realitu. Děkuji za pomoc a říkám: A tak se staň! (Nebo Tvá vůle se staň!)”
 8. Popel rozházíte venku do všech světových stran.

Rituál končí teprve tehdy, když svíce dohoří. Můžete ji ale zhasit i zhášedlem (hlavně nesfoukávat). Klidně provádějte v přírodě nebo doma. Pod širým nebem je ještě působivější.

Samozřejmě je potřeba dělat v současném okamžiku maximum pro to, aby se přání splnilo. To znamená, že například pokud budete chtít nové zaměstnání, tak ho budete aktivně hledat.

Pamatujte na to, že do té doby, než se přání splní, nesmíte jít a myslet proti němu. Například: Chcete získat práci a doposud se vám nedařilo. Udělali jste rituál. Potkáte kamaráda, který se vás zeptá: „Tak co, už máš práci?“ Vy odpovíte: „Nemám, to víš, je těžká doba….a podobně“. Pokud odpovíte tímto způsobem, jdete proti přání. Vhodnější odpověď zní: „Zatím ještě ne, ale je to na dobré cestě“.

Ke svému rituálu si můžete vyrobit i svíčku. Jak na to?

Kupte si vosk a knot. Klidně ale také můžete v hrnci rozpustit nějakou obyčejnou svíčku, kterou jste koupili v obchodě. Do rozpuštěného vosku si můžete přidat všechno, co vás napadne, že je vhodné pro váš rituál, například kousky, květin, byliny, éterické oleje.

Pokud si během roku sušíte čtyřlístky, tak je rozdrťte a přidejte taky. Směs nalijte např. do malých skleniček (prakticky lze nalít do čehokoli), zapíchněte knot, nechte vychladnout a máte svoji svíčku. Kreativitě se meze nekladou. Můžete např. střídat barvy vosků apod.

Tomáš Baťa říká: „Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“

Hodně štěstí!

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření:

Chci se přihlásit

 

Přijďte na naše PREZENČNÍ kurzy:

Chci se podívat