Publikováno v časopise Meduňka č. 9/2021
Vzchop se! Vykašli se na to. Když nejde o život, jde o nic. Uvidíš, to se vyřeší, za chvíli to bude dobré. Vzpomeň si, na tu paní, o které si nedávno četla ve zprávách, ta to měla fakt těžké. Hlavně se usmívej.
Podobné věty si často říkáme nebo slýcháme od druhých, když prožíváme nějakou situaci, která je pro nás obtížná. A těch život přináší docela dost.
Příklady:
- Kolegyně v práci vás pomlouvá, víte to a bojíte se to řešit.
- Kamarádka chce často, abyste jí pohlídala děti, máte strach odmítnout.
- Ráda byste se přihlásila na vysokou školu, ale co když neuděláte zkoušky.
- Chcete pozvat kolegyni na kávu, ale dopředu si už myslíte, že vás odmítne.
- Procházíte rozchodem s partnerem a je vám stále hůř a hůř.
- Dostala jste v zaměstnání výpověď a cítíte bezmoc, nespravedlnost a obavy, že už nikdy žádnou práci nezískáte.
- Vážně jste onemocněla.
- Někdo blízký vám zemřel.
V hlavě se vám prohánějí různé katastrofické scénáře, myšlenky přeskakují jedna přes druhou, cítíte strach, bezmoc, vztek, beznaděj, tělo se stáhne, vnímáte vnitřní neklid a nedokážete rozumně jednat. Jak to? To jsem tak málo psychicky odolný/á? Rozhodně ne. Podobným způsobem reaguje většina z nás.
Naše psychická odolnost
Na naší psychické odolnosti se podílí mnoho faktorů. Velkou roli hraje naše emoční hodnocení závažnosti obtížné situace. Prosím, nesrovnávejte se zde s druhými, každý je citlivý na něco jiného. Buďte k sobě laskaví a dejte si čas.
Také jste zdědili určité fyzické a psychické struktury, vzorce chování a prožívání. Velmi důležité bylo, jak se vaše rodina ve které jste vyrůstali, stavěla k nepříjemným situacím. Co jste tam odkoukali a naučili se. Viděli jste spíše bezmoc „s tím se nedá nic dělat“, „proč se to stalo zrovna mě“ nebo aktivní řešení „to zvládnu“? Nebojte se, pokud budete chtít, vzorce se dají přenastavit.
Pro vaši psychickou otužilost mají velký význam všechny vaše neúspěchy, ze kterých jste se dokázali vzpamatovat. Pokud je dobře uchopíte, tak vám mohou velmi obohatit život a stát se vašimi vnitřními zdroji při zvládání dalších náročných situací. „Když jste to zvládli tenkrát, tak teď to zvládnete taky.“ To je důležitá „mantra“. Když s klienty řešíme jejich současné problémy, často stavíme na tom, co jim v minulosti pomohlo.
Jistě znáte nebo jste slyšeli či četli o lidech, kteří se dostali téměř na úplné dno, ale dokázali se z něj odrazit a nastartovat novou kariéru, manželství … a často to bylo mnohem lepší, než si v době řešení životní krize vůbec dokázali představit.
Příklady:
- Moje klientka paní Marta se před třemi lety rozešla se svým dlouholetým přítelem a řešila, kde bude bydlet a jak se postará o svého syna. Dnes je spokojeně vdaná, našla si nového partnera a mají spolu dceru.
- Petr přišel před čtyřmi lety o práci a narodilo se mu postižené dítě. Dnes mají s manželkou vlastní firmu, péči o dítě zvládají a uvažují o dalším miminku.
- Marek přestal ve třetím ročníku gymnázia chodit do školy a bral drogy, za pět let se vrátil a teď odmaturoval.
Z příběhů s dobrým koncem mám vždy velkou radost. Všichni, kdo je čteme, z nich můžeme čerpat energii a naději, která nám dá psychickou podporu. Jak říká J. K. Zinn (jeden z hlavních průkopníků Mindfulness) „Pokud dýcháte, máte stále naději.“
Vyzkoušejte
Sepište si všechny vaše zdroje. Co se vám podařilo, co máte, co vám dělá radost … A také všechny vaše neúspěchy. Jak jste se z nich poučili? Jak to uděláte příště? Jakou máte naději?
Vlastnosti psychicky odolných lidí
Na základě své psychologické a lektorské praxe jsem si všimla, že psychicky odolní lidé mají společných několik vlastností.
Věnují stejné množství pozornosti příjemným i nepříjemným zážitkům. Většina z nás má totiž tendenci mnohem více řešit to nepříjemné. Např. vaše dítě přinese domů na vysvědčení samé jedničky a jednu trojku. O čem budete večer přemýšlet? Pokud stále dokola ve své mysli převalujete negativní myšlenky, obíráte se o životní energii, která vám potom chybí např. na tvoření, prožívání radosti a předcházení problémů.
Vyzkoušejte
Zkuste si po dobu jednoho měsíce večer před spaním napsat minimálně deset věcí, které vám ten den udělali radost a za které můžete být vděční. Nemusí to být nic velkého. Třeba jste našli čtyřlístek nebo váš vlakový spoj přijel na čas. Neberte to jako samozřejmost. Oceňte to. Tato technika je silná a dokáže během jednoho měsíce přesměrovat zaměření vaší pozornosti více na pozitivní věci, kterých byste si běžně ani nevšimli. A navíc těsně před spaním prožijete znovu trochu radosti a vděčnosti.
Další vlastností psychicky otužilých lidí je, že jsou otevřeni novým zkušenostem a vítají změny.
Vyzkoušejte
Odpovězte si na otázku, jak se stavíte ke změnám? Nemusí to být závažné změny, lze to poznat i podle drobností, např. přestěhovali vás do jiné kanceláře, máte vyplňovat odlišný formulář, změnily se jízdní řády, zavřeli vám oblíbenou restauraci. Jak to prožíváte? Pokud vás to štve, zkuste na tom zapracovat.
Psychicky odolní lidé svoje problémy nepopírají a neutíkají před nimi. Dokáží si přiznat reálně situaci takovou jaká a nehledají viníky. Postupně přijmou to, co se stalo a hledají možnosti jak z toho ven. Jsou přesvědčení, že situaci mohou ovlivnit a vidí světlo na konci tunelu.
Jak se psychicky více otužit?
Jde to z obou stran. Určitě víte, že psychické a fyzické je úzce propojeno. Dobrá nálada a pohoda se odrazí na vašem těle, např. v jeho držení nebo ve vašich očích. Pokud je vám fyzicky špatně, tělo se stáhne a býváte podráždění a třeba smutní.
Dobrým základem psychické otužilosti je cítit se fyzicky nejlíp, jak jen to je možné vzhledem k vašemu věku, stavu atd. Pokud bude vaše tělo v pohodě, budete psychicky odolnější. Hýbejte se, choďte na procházky, cvičte. Ale opravdu a pravidelně. Stojí to za to. Jezte převážně to, co dělá dobře vašemu tělu a ne mlsnému jazýčku. A dobře spěte. Pokud máte potíže se spánkem, pokuste se to napravit. Můžete vyzkoušet i velmi populární fyzické otužování.
Potom přidejte pár psychických technik např. vědomé dýchání, journaling, přečtěte si nějaké knížky z osobního rozvoje. A hlavně rozvíjejte podporující a láskyplné vztahy s druhými.
Jedna minuta vědomého dýchání
Dech je spojnicí mezi fyzickým a psychickým. Můžeme přes něj regulovat napětí v těle, celkově zklidnit psyché a tím zvýšit svoji psychickou odolnost.
Vyzkoušejte
Pohodlně se posaďte na židli s rovnými zády tak, abyste cítili sedací kosti. Zkuste se neopírat a ruce položte dlaněmi dolů na svá stehna. Přiveďte svou pozornost na jednu minutu ke svému dechu.
Dech můžete sledovat např. tak, že se budete soustředit na své nosní dírky. Při nádechu cítíte chladnější vzduch, při výdechu teplejší. Dalším místem může být hruď, která se s nádechem rozpíná a s výdechem stahuje nebo břicho, náš střed, které se klidně pohybuje nahoru a dolů.
Nastavte si časovač, ať neřešíte, jestli už uplynula ta jedna minuta. Když se objeví nějaké myšlenky, pouze je zaregistrujte, neposuzujte je, nezabývejte se jimi a vraťte se zpátky ke svému dechu.
Vždy si uvědomte, jak se po cvičení cítíte. Jste klidnější a uvolněnější? Podařilo se vám usměrnit své myšlenky? Zapište si svoji zkušenost. Až se budete pohodlně zvládat jednu minutu, prodlužte si čas. Klidně až na 20 minut. Cvičení nejvíce pomáhá, pokud ho děláte pravidelně, to znamená každý den.
Journaling: píšeme sami sobě
K nalezení nových nápadů, řešení krizí a snížení stresu se dobře hodí technika Journaling. Píšete zde sami sobě. Můžete přijít na řešení mnoha situací a uvědomit si, co dělat dál. Odkrýváte myšlenky, které jsou schované hluboko pod vaším vědomím.
Vy si je běžně neuvědomujete, ale ony silně ovlivňuje vaše emoce – např. strach, radost, vztek, úzkost a tím samozřejmě i vaše chování. V okamžiku, kdy zjistíte, o co jde, můžete se otevřít novým úhlům pohledu a postupně je začít měnit.
Vyzkoušejte
Samotné cvičení je velmi jednoduché. Vezmete si větu s otevřeným koncem např. „Teď mě momentálně stresuje …“ a dáte si určitý čas zhruba pět až dvacet minut. Nastavte si hodiny. Po dobu vašeho času píšete všechno, co vás k této větě napadne.
Můžete psát i o čemkoli jiném, co vám přijde na mysl. Snažte se nepřemýšlet o tom, co píšete – stačí jen psát. Nechte všechny své myšlenky proudit na papír. Pište, dokud neuplyne čas. Pokud nevíte, co psát tak pište „nevím, co mám psát“.
Buďte k sobě naprosto upřímní, nemusíte to nikomu ukazovat a neposuzujte to, co jste napsali.
Abyste ze cvičení získali maximální efekt a mysl si na něj zvykla, je vydržte a pište každý den aspoň po dobu jednoho měsíce. Ze začátku to může být těžké. Klidně si napište nedokončené věty, témata, která vás zajímají „do zásoby“, dejte je do krabice a každý den jednu z nich vytáhněte – a pište.
Pro inspiraci vám uvedu další příklady nedokončených vět: „Bojím se, že …“, „Ve svém životě bych rád/a ještě udělal/a …“ „Zítra udělám …“, „Chtěl/a bych se naučit …“ „Radost mi dělá …“ „Právě potřebuji …“ „Jako matka/otec/partner/partnerka se cítím …“
Potom se podívejte, co jste napsali a pokud chcete, tak některé výroky dále rozeberte. Uvidíte, na co všechno se dá tímto způsobem přijít, změnit a co všechno si uvědomíte.
A já to dám!
Tajemství psychické odolnosti spočívá v tom, jak dokážeme pracovat se svým tělem, psychikou a se svými vnitřními zdroji. Dobrá zpráva je, že se to můžeme do velké míry naučit. Je fajn mít vnitřní přesvědčení:
- Neúspěch neexistuje. Existuje pouze zpětná vazba z okolí a z té se můžu poučit a příště to zkusím znova.
- Když někde neuspěji, mám naději ještě jinde.
- Mám v sobě vše, co potřebuji, abych dokázal/a zvládnout to, co na mě život naložil.
A já to dám!
Přeji hodně psychické síly … Radka
Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření:
Chci se přihlásit
Podívejte se na naše nové ONLINE kurzy:
Chci se podívat