Publikováno v časopise Meduňka 12/2021, autorka Radka Loja
V našem životě děláme mnoho rituálů. Člověk je závislý na přírodě i na vesmíru a lidé si odedávna připomínají a oslavují přírodní i vesmírné cykly prostřednictvím různých rituálů. Právě nastávající období adventu, Vánoc či přechodu jednoho roku k dalšímu bylo a je s určitými rituály spojeno, podobně jako čas slunovratů, rovnodenností, úplňků či novoluní, ale i narozenin nebo jiných důležitých životních výročí. Podívejme se společně na některé rituály a na jejich smysl a místo v našem životě.
Co je to vlastně rituál?
Rituálem obecně nazýváme formálně závazný postup, který má určitá pravidla, je pro nás významný a vyznačuje se vysokým symbolickým obsahem. Často je provázen určitými slovními formulacemi, gesty nebo chováním.
Může mít duchovní, spirituální i náboženský charakter nebo se týkat běžných záležitostí, jako například ranní sprcha, ukládání dětí k spánku, talisman pro štěstí při skládání zkoušky ve škole, průběh vánoc, narozenin, svátků, určité chování před důležitým jednáním či sportovním výkonem.
Jedna z mých klientek má v autě pověšeného anděla a před tím, než vyrazí na cestu, se ho vždy dotkne. Další zase po ránu pije teplou vodu s citronem a představuje si průběh dne. Někdo jiný když dostane výplatu, jde do hospody a zaplatí známému pivo. Kamarádka si před důležitým jednáním pokaždé pustí písničku od Lucie „Šrouby do hlavy“ nebo si dá ranní kávu s cigaretou. A moje babička začala svůj den spolykáním připravených léků. K rodinným rituálům může patřit třeba opakující se průběh Vánoc, narozenin a dalších svátků.
Mezi rituály patří také „magie každodenního života“, tím mám na mysli různé drobné pověry. Například někdo klepe na dřevo, aby se „to“ nezakřiklo, jiný při první jarní bouřce mlátí hlavou do zdi, aby byl zdravý, další se poplive pro štěstí nebo si udělá křížek na čelo apod.
Rituály jsou pro nás velmi významné, aktivují vnitřní zdroje. Nestojí na logickém základu a podle C. G. Junga představují most k hlubším duševním vrstvám, které leží pod vědomím. Propojují naše konání s vyšším smyslem, celkem a zajišťují kontakt s posvátnem. Mohou nám dodat pocit jistoty, pomoci překonat a vyrovnat se s náročnými životními situacemi. Například je využíváme, když si nevíme rady, chceme se zbavit starých či překonaných záležitostí nebo začít něco nového.
Mnozí lidí si ani neuvědomují, že vlastně vykonávají určitý rituál, jejich jednání a konání potom probíhá ve smyslu „Abych uspěl, musím udělat to a to.“ „Aby se mi splnilo určité přání, vždy dělám toto …“
Přechodové rituály
Rituály, které nás doprovázejí při přechodu z jedné životní fáze do druhé, se nazývají přechodovými rituály. Německý básník J. W. Goethe vyjádřil přechod do nové fáze vývoje slovy: „Zemři, aby ses zrodil.“
Francouzský antropolog a religionista Arnold Van Gennep rozdělil životní změny do třech fází – přechodů.
První fáze
V první fázi je potřeba vykročit z původního stavu. Čas dozrál. Udělejte rozhodnutí. Tato fáze většinou nebývá až zas tak obtížná. U sebe i ve své psychologické praxi jsem si všimla, že rozhodnout se pro změnu jde lidem poměrně snadno. Mnohem těžší je, změny skutečně docílit. Dotáhnout „to“ do konce.
Druhá fáze
A o tom je druhá fáze. Jedná se o přechodnou fázi, která je na území nikoho a ničeho. Je potřeba vydržet, až se situace změní, až se změní naše návyky, až se ztlumí emoce … Velmi důležitá je zde podpora blízkého okolí.
Třetí fáze
Poslední fází je přijetí změny, vyrovnání se s danou situací a vítání nového začátku.
Rituál můžeme také rozdělit do třech částí. První část připravíme tak, aby nám usnadnila loučení, druhá nám dodala sílu vydržet a třetí část oslavila změnu a přijetí nového začátku.
Přechodové rituály nám usnadňují přijmout zodpovědnost za svůj život. Pomáhají nám uzavírat situace a otevírat další, např. vyrovnat se se smutkem, ztrátou, rozchodem, svatbou, rozvodem, odchodem do důchodu, novým zaměstnáním nebo také nalézt nový směr či dosáhnout našich záměrů. Cílem přechodových rituálu je pomoci nám přejít do nové fáze a bezpečně prožít s tím spojené emoce.
Oddělení minulosti a budoucnosti
Rituály také naplňují naši potřebu stanovení hranic a oddělení celků, které by již měly patřit minulosti. Představují pomyslnou tlustou čáru času mezi tím, co bylo a co bude. Často je vnímáme jako vnitřní prožitek, který dodává situacím hlubší smysl. Rituál přechodu je jakýmsi pomyslným dokladem o uzavření a naplnění určitého období, jehož obsah už nemůžeme nebo si nepřejeme dále doplňovat a nechceme, aby zasahoval do časů následujících.
Pro mě, mé klienty a mnoho dalších lidí rituál znamená, závazné rozhodnutí začít dělat něco jinak. Přejít z jednoho stavu do druhého. Síla rituálu dodá změně počáteční energii, kterou potřebujeme pro její uskutečnění. Tím se šance, na dosažení změny výrazně zvyšují. Samozřejmě, že stoprocentní úspěch není zajištěn, jistotu nemáme nikdy. Rituál nám pomáhá vědomě prožít rozhodnutí změny a převzít za ni odpovědnost. Jednou z podmínek úspěšného promítnutí obsahu rituálu do reality je, že nastal ten pravý čas, že jsme ke změně dozráli. Druhá podmínka je, že potřebujeme vydržet, přejít přes území nikoho a ničeho do nové životní fáze.
Rituály pomáhají překonávat krize a podporují plány a dosažení cílů v dalších obdobích života
Někdy vás napadnou zcela spontánně, jindy nad nimi potřebujete přemýšlet. Můžete se inspirovat v některých tradičních rituálech. Tím, že si vytváříte vlastní rituály, aktivujete své mocné vnitřní zdroje, které vás celkově posilují. Rituál dobře plní svoji funkci, pokud vám pomáhá a je pro vás smysluplný.
Provádění rituálů má také svoji stinnou stránku a tou je OCD (obsedantně kompulzivní porucha). Jedná se o neurotickou duševní poruchu, při které člověka trápí opakované myšlenky (obsese), které mají za následek nutkavou potřebu provádět stále dokola určité rituály (kompulze). Patří sem například neustálé mytí rukou, počítání věcí, kontrola, zda člověk zamkl dveře. O tom článek není. Pokud se ale domníváte, že trpíte touto poruchou, určitě se s tím dá něco dělat. Jako první krok doporučuji návštěvu psychologa.
Jak takový rituál můžete udělat?
Čím více vás rituál baví, čím více si s ním hrajete a těšíte se z něj, tím více energie získáte. Využijte svoji kreativitu a obměňte si ho podle svých představ.
Pro inspiraci vám přibližně popíšu svůj rituál.
- Zapalte si svíčku. Doporučuji malou, protože ji necháte dohořet, tak ať nemusíte čekat několik hodin.
- Na jeden papír si napište to, s čím byste se rádi rozloučili. Na druhý papír čeho byste rádi dosáhli. Pamatujte na to, že samo se „to“ většinou nedostaví. Je potřeba, abyste byli ochotni pro dosažení cíle udělat maximum. Dobře si vše rozmyslete. Rituál provádějte pouze za sebe, ne za někoho jiného. Máte zodpovědnost pouze za svůj život a nikdy si nemůžete být jistí, co je dobré pro druhé. Existuje přísloví: „Cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly“.
- Zavřete oči a vizualizujte si, že jste svého cíle dosáhli.
Zapojte všechny smysly – zrak, čich, sluch … představujte si emoce s tím spojené, co všechno se bude dít, až svého cíle dosáhnete. Vizualizační cvičení doporučuji provádět každý den až do doby dosažení toho, co chcete. Je důležité mít cíl stále před očima. Kam směřujete pozornost, to roste. - Pokud si přejete, můžete oba papíry spálit nad svíčkou např. se slovy „Ať síla ohně transformuje mé cíle v realitu“ nebo něco podobného a potom popel rozfoukat z okna.
- Nechte svíci dohořet, těšte se, pracujte na svých cílech a očekávejte jejich dosažení.
Sbírejte čtyřlístky a vyrobte si svíčku sami
Kupte si vosk a knot. Klidně ale také můžete v hrnci rozpustit nějakou obyčejnou svíčku, kterou jste koupili v obchodě. Do rozpuštěného vosku si můžete přidat všechno, co vás napadne, že je vhodné pro váš rituál, například kousky jmelí, květin, éterické oleje. Já si například během roku sbírám čtyřlístky, vylisuji si je v mé oblíbené knize, potom je rozdrtím a přidávám do svíček. Směs nalijte do malých skleniček (prakticky lze nalít do čehokoli), zapíchněte knot, nechte vychladnout a máte svoji svíčku. Kreativitě se meze nekladou. Můžete např. střídat barvy vosků apod.
Svíčky rády vyrábějí i děti. Můžete rozdat i jako dárky. Jenom pozor na jednu věc – vosk nikdy nelijte do odpadu a hrnec od vosku nedávejte do myčky – tuhne. Před několika lety mě výroba svíček přišla pěkně draho.
Tomáš Baťa říká: „Lidé se obávají neznáma. Jest pravda, že každé opuštění starého znamená nejistotu – skok do tmy. Avšak kdo chce pomoci sobě a jiným, musí opustit dobré, aby mohl vybojovat lepší. Nesmí držeti pevně vrabce v hrsti jen proto, že je lepší než holub na střeše. Bez odvahy ke změně není zlepšení, a tak není ani blahobytu!“
A já vám přeji hodně kreativity a úspěchu při vytváření rituálu a ať se váš život odvíjí tak, jak si ho představujete.
Radka
Staňte se koučem – sebe i druhých, žijte své hodnoty
Naše nové akreditované kurzy koučinku jsou určeny:
- všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
- kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
- Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.
Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření
Chci získat e-book