Kolotoč, který se nedá zastavit?
Každý den je na nás kladeno obrovské množství požadavků a úkolů. Vstaneme a kolotoč začíná – vypravit děti do školky/školy, dopravit sebe do práce, vrhnout se na úkoly hořící, plánované i neplánované, být přitom komunikativní, naslouchající, zaměřený na hledání řešení. Večer po práci je člověk rád, že je rád a kolikrát už nemá síly – na hru s dětmi, rozhovor s partnerem, na čtení, sport, nebo na další koníčky.
Pozor na past
To nejhorší na této situaci je iluze, že tento kolotoč je v pořádku a je normální (přece tak to mají všichni, ne?). Nedostaňte se do této pasti! Začněte sledovat, jakým činnostem věnujete svůj čas. A ptejte se sami sebe: Věnuji v tento moment svůj čas tomu opravdu podstatnému?
To, co se totiž často zdá naléhavé, např.:
- … mluvit s kamarádem, se kterým se nemáte co říct, a navíc z Vás vysává energii (volá mi, tak je přeci hloupé to nevzít, ne?)
- … být na poradě, kde se Vás týká nic (či málo) z probíraného
- … dokončování úkolů za druhé (aby z toho nebyl průšvih u šéfa)
- …. vyřizování emailů, protože se Vám nechce zavolat nepříjemnému klientovi
- … jít cvičit, protože doma je dusno
- … vynadat dětem/partnerovi, protože udělali v bytě nepořádek
- … být uražený, protože partner zapomněl na výročí
- …. a mnoho dalšího…
… není vždy to podstatné a důležité z hlediska Vaší dlouhodobější vize a cílů.
Co je tedy to důležité?
Pro každého z nás jsou důležité různé oblasti našich životů a je pouze na nás, abychom tyto oblasti poznali a stáli si za nimi (a nežili život podle očekávání druhých). Co je podstatné pro Vás? Je to rodina, kariéra, dobrodružství, kreativita, přátelé atd.? Nakolik jste se těmto oblastem předcházející týden věnovali? Nakolik jste se nechali strhnout zdánlivě naléhavými jinými povinnostmi a aktivitami?
Proto, aby nám došlo, že se v našem životě nevěnujeme tomu podstatnému a plýtváme naším časem, někdy potřebujeme „držkopád“ – nemoc, zranění, výpověď, rozchod, nehodu – situaci, ve které nám dojde, že zítřek nám nikdo neslíbil a že se život může naprosto změnit v několika vteřinách.
O jednom takovém život převracejícím zážitku mluví Ric Elias ve videu v odkaze. Mrkněte se na video:
Co myslíte? Je nutné zažít krizi, abych žil/a jinak? Co by se muselo stát, abych i bez přelomového momentu, žil/a mé priority?
Přeji Vám krásný den!
Olga
Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru [maxbutton id=“3″]