Jak dlouhodobě posílit naši spokojenost?

Vnímáte více to dobré anebo to špatné?

Jedete ráno autem, spěcháte do práce a na světelných křižovatkách Vás čekají samé červené. Jaké emoce budete cítit? Představte si druhou situaci – jedete do práce a místo červených světel, samá zelená. Jaké budou Vaše emoce v druhém případě? A teď poslední otázka – jaká z těchto emocí ve Vás déle zůstane?

Když se ptám účastníků na mých školeních, standardní odpověď je: přece „červená vlna a frustrace s tím spojená“.

Je to tak – negativní situace poutají naši pozornost mnohem více, např.:

  • když mi neodpoví kolega na pozdrav, zasáhne mě to více, než 3 kolegové, kteří se usmějí a na pozdrav odpoví
  • když udělám chybu a pošlu klientovi mylnou informaci, na obědě budu spíše přemýšlet nad chybou než nad poradou, která pod mým vedením proběhla hladce
  • když odřu auto, budu si nadávat, že jsem nedávala pozor, ale dny, kdy zvládnu projet úzkou ulicí nebo vyparkovat z 20 cm mezery, už neřeším

Máme moc nad „Dny Blbci“?

Přirozeně kolem sebe vnímáme negativa a hrozby – abychom jim příště mohli předejít a zvýšit naše šance na přežití. Ale problém s tímto naším nastavením mysli přichází v momentě, kdy přes negativní situace, zapomínáme na ty pozitivní a na konci dne máme pocit, že byl další „Den Blbec“.

Cvičení, které posílí Vaši životní spokojenost

Cvičení vychází z výzkumu pozitivních psychologů a má obrovskou moc. Jakmile ho začnete pravidelně praktikovat, zvýší se Vaše spokojenost a pozitivní momenty v průběhu dne získají mnohem větší váhu.

Jak na to?

Napište si na konci každého dne alespoň 3 zážitky, situace nebo zkušenosti, za které můžete být tento den vděční. Nemusí se jednat pouze o pozitivní prožitky, ale také o zkušenosti, které pro Vás byly přínosné, i přes jejich negativní povahu. Zkuste si cvičení udělat a uvidíte, na kolik dobrých věcí přijdete. Důležité je hledat maličkosti (např. dobrá káva, západ slunce, kolega mi pomohl s těžkou krabicí). Pokud Vám cvičení zprvu nepůjde, je to v pořádku. Nejsme zvyklí zaměřovat pozornost na to dobré v našem životě. Časem si ale pozornost vytrénujete a toho dobrého si budete více všímat i v průběhu dne.

S manželem si „vděčnosti děláme“. Většinou si při večeři (nebo při jiném společném setkání) povídáme. Jeden z nás začne a povídá o tom, za co je tento den vděčný. Druhý pouze poslouchá. Potom se vyměníme. Kouzlo tohoto cvičení je v tom, že s manželem zaměřujeme pozornost na to dobré, ladíme se do příjemných emocí a lépe se poznáváme.

Jedna má účastnice školení mi řekla, že si v průběhu dne pěkné momenty fotí. Vzniká jí tak databanka pozitivně nabitých fotografií, ze kterých může v nepříliš příjemných momentech čerpat.

Začněte z gruntu!

Hned si cvičení vyzkoušejte: napište si 10 věcí (zážitků, situací, zkušeností atd.), za které jste vděčná/ý (za uplynulých 24 hodin). Pozorujte, jak Vám to jde a jaké emoce Vám při psaní přichází.

Mějte se pěkně!

Olga

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru   [maxbutton id=“3″]