Vztahový paradox v Sama doma

Co je vztahový paradox?

Vztahový paradox úzce souvisí s nižší kvalitou našich blízkých vztahů. Psychologické studie opakovaně prokazují, jak velký význam mají spokojené vztahy pro naše zdraví, dlouhověkost a celkovou kvalitu života. Lidé, kteří jsou izolovanější, než by si přáli, jsou také méně šťastní, funkce jejich mozku a celkově jejich zdraví upadá ve středním věku dříve a žijí kratší život než lidé, kteří nejsou osamělí.

Kvalita a kvantita vztahu

Roli nehraje kvantita, ale kvalita vztahu. Časté konflikty ohrožují zdraví a naopak dobré, srdečné vztahy plní ochrannou funkci. Mělo by tedy ideálně v našem zájmu platit, že si svých blízkých budeme vážit a chovat se k nim jako k cennému pokladu. Podívejte se ale nejdříve na dvě situace.

  1. Jsou dvě hodiny odpoledne. Snažíte se dovolat klientovi – potřebujete si s ním domluvit organizační detaily k plánované firemní akci. Jste dohodnutí, že mu máte volat ve dvě hodiny. Klient hovor nepřijímá. Zkoušíte to za 15 minut ještě jednou. Bez reakce. Necháváte tedy na klientovi, aby vám zavolal zpátky. Jste ve stresu, aby se vám vše podařilo zajistit, mysl máte ale nastavenou na hledání řešení. Když se vám konečně podaří s klientem spojit, rovnou se zaměřujete na organizaci firemní akce, mluvíte klidně a empaticky.
  2. Jsou dvě hodiny odpoledne. Snažíte se dovolat partnerovi – potřebujete se s ním domluvit na plánované narozeninové oslavě. Jste dohodnutí, že mu máte volat ve dvě hodiny, protože má zrovna v tu dobu pauzu mezi poradami. Partner hovor nepřijímá. Opakovaně vytáčíte jeho číslo. A s každým dalším vytočením vytáčíte i sebe. Hlava nabývá explozivních rozměrů myšlenkami typu: To si snad ze mě dělá srandu? Proč to nebere? Já tady všechno zařizuju, a on mi ani není schopný zvednout telefon? Po pátém vytočení odkládáte mobil a říkáte si, jak to máte s partnerem těžké a že jste na přípravu oslavy sami. Cítíte bezmoc, vztek, zoufalství. Když se vám následně podaří s partnerem spojit, necháte vztek proniknout do komunikace a jste na partnera nepříjemní.

Mohla bych pokračovat celou řadou další situací, kdy se ke kolegovi, nadřízenému, známému, návštěvě atd. chováme lépe než k našim blízkým. A samozřejmě netvrdím, že se k těm nejbližším nechováme nikdy láskyplně a nesnažíme se s nimi konstruktivně komunikovat. Mnoho mých klientů, známých či přátel však tento vztahový paradox zná. K blízkým si dovolíme mnohem více než k těm, kteří nám jsou vzdálení.

Proč tomu tak je? Návštěva v Sama doma

S Ester Janečkovou jsem v rozhovoru (26. minuta) prošla nejen důvody vzniku vztahového paradoxu, ale také praktické nástroje, jak mu předcházet. Video přehrajete kliknutím na odkaz.

https://www.ceskatelevize.cz/porady/1148499747-sama-doma/222562220600084/