Rychlé tipy: Jak nepodlehnout negativním myšlenkám?

„Nejvíce se bojíme věcí, které se nikdy nestanou.“

Naše myšlenky úzce souvisí s naším emočním naladěním. Pokud se nekonstruktivně vrtáme v tom, co stejně nezměníme, jenom pocit zmaru prohloubíme.

„Vy nejste Vašimi myšlenkami. Můžete se svobodně rozhodnout, zda se jimi necháte či nenecháte negativně ovlivnit.“

Jak na to?

1. krok. Všimněte si, co se Vám honí hlavou.

2. krok: Rozhodněte se, zda jsou tyto myšlenky produktivní, případně, jak je produktivními udělat.

Např. myšlenky k nadcházejícímu jednání: „To bude zase otrava. Zase se jednání protáhne. Bude to ztráta času.“

Co s těmito myšlenkami? Uvědomte si, co máte pod kontrolou a jak negativním scénářům předejít. Např.: „Připomenu na úvod domluvený čas pro jednání a v průběhu bude trénovat svou asertivitu, vracet komunikační partnery k tématu a přípomínat časový rámec. Schválně, jestli se mi podaří čas dodržet.“

3. krok: Pokud se Vám negativní myšlenky opakovaně vrací (a už není ve Vaší moci cokoliv dalšího zajistit), řekněte si v duchu STOP a vědomě zaměřte pozornost na jinou aktivitu.  Pomoci může i vizualizace toho, jak negativní myšlenky ze sebe odhazujete, vysává je z Vás vysavač, smývá je z Vás vodopád atd. či případně může reálně pomoci sprcha, při které si budete představovat, jak s vodou negace odtéká.

Pokud se chcete zasmát a uslyšet jinými slovy výše popsané (a dozvědět se, co má „hovno“ společného s našimi myšlenkami), podívejte se na kratičké, ale velmi vtipné a užitečné video Jardy Duška v odkaze níže.

Chcete se naučit pracovat s negativními myšlenkami při prezentaci? Přijďte na kurz Tři pilíře úspěšné prezentace.

Brání Vám negativní myšlenky v komunikaci s druhými? Posilte svoji asertivitu na kurzu Asertivita a zvládání obtížných komunikačních situací a najděte konstruktivní řešení přímo Vašich náročných situací.

Přeji Vám co nejméně neproduktivních a co nejvíce produktivních myšlenek!
Olga

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru [maxbutton id=“3″]