Jak se zbavit neproduktivních myšlenek

Při práci s mými klienty často zaznívá jedna potíž: „Co mám dělat s negativními myšlenkami, kterých se mi nedaří zbavit? Například – místo, abych si užívala příjemný večer s rodinou, přemýšlím neustále nad tím, že jsem v práci udělala chybu a co z toho bude vyplývat. Nedokážu se zbavit otravných myšlenek a cítím úzkost.“

V různých podobách je to běžná situace – zahlcují nás neproduktivní myšlenky a s nimi spojené nelibé emoce. V Harvardské studii se ukázalo, že 50 % myšlenek, které v průběhu dne zaznamenáme, pochází z jiného bodu na časové ose než z přítomnosti. Přemýšlíme nad minulostí a prožíváme stud, výčitky, vztek anebo nad budoucností – s obavami, pochybnostmi, nejistotou. Samozřejmě ne všechny naše myšlenky jsou takto spojené s nelibými emocemi, ale schválně – začněte své myšlenky pozorovat, jaké jsou a jak se u nich cítíte.

Nechcete se nechat ovládat neproduktivními myšlenkami?

Jakmile zaregistrujete, že se necítíte dobře, zastavte se u tohoto pocitu a s ním spojených myšlenek. Někdy zjistíte, že Vás emoce a myšlenky vedou k určité akci – např. zapsat si důležitou poznámku k jednání, zavolat kolegovi a poradit se. Pokud je akce proveditelná, podnikněte ji. (Mimochodem – proto je užitečné mít papír a tužku u postele. Když se v noci vzbudíte s důležitou myšlenkou, která Vás nenechá spát, tak ji zapište a uvolněte mysl).

STOP

Pokud nejsou myšlenky produktivní a nevedou Vás k akci, zkuste si říct vnitřně: „STOP“ a vědomě přenést pozornost k něčemu užitečnému, čemu se věnovat chcete. Často to zabere, zvlášť, pokud Vás aktivita baví. Podívejte se na 2-minutové video Jardy Duška, ve kterém mluví o tom, jak se někdy zbytečně necháváme myšlenkami unášet.

Co když jsou pocity příliš silné a myšlenek se nedá zbavit?

Někdy jsou ale pocity tak silné, že se neustále vrací. V takové chvíli je skvělým pomocníkem technika journaling. Tato technika je rychlá, jednoduchá a efektivní. Jak postupovat?

  1. Potřebujete záznamní nástroj pro své myšlenky

Nejčastěji využívám MS Word, můžete ale zvolit jakýkoliv textový dokument, obyčejný papír nebo třeba zprávu na mobilu.

  1. Napište vše, co máte v hlavě

Začněte své myšlenky zaznamenávat, naprosto bez cenzury (např. „Celé to pokazím, bude to k ničemu, jsem hrozná, nemožná, vyhodí mě teď z práce, už si nenajdu novou…“). Většinou stačí 1–2 minuty, ale můžete psát tak dlouho, dokud cítíte myšlenkový přetlak.

  1. U textu se zastavte, prociťte emoce a získejte odstup od myšlenek

Následně si text přečtěte a nechte působit emoce, které ve Vás vyvolává. Uvědomte si, že se jedná pouze o myšlenky, ne o realitu. Získejte od nich odstup.  K tomu dobře pomáhají hry s textem – zvětšovat či zmenšovat písmo, měnit jeho barvy, zazpívat si ho, číst ho legračním hlasem. Moc pěkná knížka s další inspirací pro práci s negativními myšlenkami, je Brouci v hlavě.  

  1. Uložit? Neukládat!

Poslední krok, pokud píšete do textového souboru v počítači, je zavření souboru. Standardně Vám naskočí okno s otázkou: Uložit soubor? A Vy vědomě zvolte možnost: Neukládat. Užijte si pocit vyčištění mysli, zbavení se všech těch neproduktivních myšlenek. Pokud píšete myšlenky do zprávy v mobilu, dejte zprávu smazat a opravdu vědomě pozorujte, jak text zmizel. U papírového zápisu můžete text roztrhat, spálit.

Pokud se Vám myšlenky znovu vrátí, celý postu opakujte. Uvidíte, že praktikováním techniky posílíte uvědomění si toho, že se v naší mysli jedná pouze o neproduktivní myšlenky, kterými si můžeme dovolit nezabývat.

Přeji Vám klidnou mysl!

Olga

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření:

Chci se přihlásit

 

Přijďte na naše PREZENČNÍ kurzy:

Chci se podívat