Jak působí ruční práce na váš mozek

Navštivte můj kurz Zvládání stresu a zvýšení psychické odolnosti

Kurz zvládání stresu

1. Jaký vliv mají ruční práce na činnost mozku?

Ruční práce pozitivně ovlivňují náš mozek. Aktivují v něm například systém odměn, který dokáže zařídit, že se cítíme dobře. To znamená, že mohou pomoci lidem, kteří trpí úzkostí, depresí nebo chronickými bolestmi. Také aktivují parasympatický nervový systém, čímž zmírňují stres a jeho dopady na naše zdraví. Navíc celkově chrání mozek před stárnutím a zlepšují jeho kognitivní funkce (kognitivní funkce zahrnují např. paměť, pozornost, řeč, rychlost myšlení a schopnost pochopení informací). Snižují riziko demence.

Vlivem ručních prací na psychické i fyzické zdraví se zabývá pracovní terapie. Ve výzkumu, který byl publikován v Britském věstníku pracovní terapie (The British Journal of Occupational Therapy)  bylo zjištěno, že hudba, kresba, meditace, čtení, umění, řemesla a domácí opravy stimulují mozek a zlepšují zdraví a pohodu. Z dalšího průzkumu, který zahrnoval více než 3 500 lidí zabývajících se pletením, bylo zjištěno, že 81,5 % respondentů se po této činnosti cítili šťastnější. 

2. Říká se, že ruční práce můžou fungovat jako meditace. Jakým způsobem?

Naše mysl je přirozeně velmi neklidná a neustále v ní víří nějaké myšlenky. Cílem meditace je zklidnit mysl. Myšlenky budou běhat dál, ale vy se jimi nebudeme zabývat, necháte je volně plynout.  Aby se vám to lépe dařilo, tak si při meditaci zvolíte kotvu. Kotvou může být například dech nebo vizuální podnět či představa např. květ růže nebo plamen svíčky. Na kotvu se během meditace soustředíte a vždy se k ní vracíte, pokud zjistíte, že se vaše mysl někam zatoulala. Takže pokud si jakou kotvu zvolíte soustředění se na ruční práci, např. pletení, tak by se měly dostavit podobné účinky jako při meditaci. Při pletení se můžete třeba soustředit na zvuk, jak jehlice ťukají o sebe nebo sledovat, jak vám práce přibývá.

Carrie Barronová (profesorka psychiatrie na Columbijské univerzitě v New Yorku) říká, že rytmické pohyby pletení nabízejí mnoho stejných výhod jako meditace. Navíc je vidět jak vaše dílo roste a dostává tvar, což přináší pocity hlubokého smyslu a uspokojení, které působí podobně jako antidepresivum.

3. Jak si během ručních prací odpočine psychika?

Jednoduché ruční práce, které vyžadují soustředění, a jsou aspoň částečně jednotvárné, jako je třeba pletení, háčkování, česání ovoce nebo vybarvování obrázků nás dokáží velmi uklidnit. Pokud se nám podaří se do nich hluboce ponořit, tak se naše psychika snáze odpoutá od každodenních starostí a mozek díky tomu dokáže relaxovat.

Psychologové se domnívají, že takové činnosti mohou dokonce vyvolávat „stav flow“, který velmi pozitivně působí na naši psychiku. Profesor Mihaly Csikszentmihalyi (maďarsko-americký psycholog), popisuje flow následovně: „Jste úplně pohlceni určitou aktivitou a na ničem jiném vám nezáleží. Nesoustředíte se na to, jak se cítí vaše tělo, a neřešíte žádné problémy. Flow je tajemstvím, které vede ke štěstí.“

4. Komu byste ruční práce doporučila?

Ruční práce bych doporučila všem, kteří potřebují na chvíli „vypnout“ mozek a odpoutat se od každodenních starostí. Vhodné jsou tedy pro každého, pro manažery, manažerky, maminky na mateřské dovolené, pro seniory. Určitě by mohl vyzkoušet každý, kdo má psychické nebo fyzické potíže.

Pracovní terapie se například používala u válečných veteránů v boji s posttraumatickým stresovým syndromem. Existuje také výzkum pozitivního vlivu pletení na psychiku dívek s poruchou příjmu potravy nebo studie provedená u vysokoškoláků na snížení příznaků stresu a úzkostí.

5. Je při tom důležité, co děláme a jak?

Osobně se domnívám, že je to důležité. Pokud budeme jenom mechanicky opakovat pohyby jako např. při pletení, a přitom myslet na něco jiného, třeba na čekající povinnosti, starosti s rodinou atd., tak se do té činnosti hluboce neponoříme a budeme se i nadále zabývat těmi stresujícími myšlenkami. Abychom se odpoutaly od každodenních starostí, tak se potřebujeme plně na danou činnost soustředit, což nám může usnadnit např. to, že budeme při pletení sledovat vzory nebo barvy přízí.

6. Funguje podobně i kreslení nebo vybarvování omalovánek?

Antistresové omalovánky v posledních letech získali velkou popularitu. Psychologové uznávají, že skutečně mohou mít na náš mozek uklidňující vliv. Podobně jako další ruční práce je lze přirovnat ke způsobu meditačního cvičení. Člověk se soustředí na jednoduchou činnost (kotvu) a na chvíli se odpoutá od každodenních starostí. V případě omalovánek je pozitivní také to, že výsledek je do velké míry předem daný, a že na rozdíl od jiných úkolů např. v práci se na této činnosti nedá skoro nic pokazit.

Omalovánky ale nejsou pro každého. Někoho prostě vybarvování obrázků nebaví. Některé studie doporučují, že v dospělosti si většinou nejlépe psychicky odpočinete při činnostech, kterých jste si užívali jako děti. Pokud jste rádi sportovali nebo jezdili na výlety, tak je možné, že vám tyto činnosti přinesou více relaxace než ruční práce či omalovánky.

Ať se Vám daří relaxovat!

Radka

Staňte se koučem sebe i druhých, získejte další dovednost

Naše akreditované kurzy koučinku jsou určeny:

  • všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
  • kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
  • Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.
Chci se podívat na kurzy koučinku

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit