Míváte z odmítnutí strach?
Strach z odmítnutí zažívá mnoho z nás. A bohužel nám často šlape po štěstí:
- Obáváme se odpovědět na pracovní inzerát, i když by nás daná pozice velmi zajímala
- Necháme si doma poškozené zboží, abychom se nemuseli dohadovat s prodavačkou v rámci reklamace
- Nepozveme novou kolegyni/kolegu na kávu, i když se nám opravdu líbí
- Nepožádáme si o zvýšení platu
- Nezeptáme se na možnost práce na novém projektu
- Neřekneme kolegovi, že nám vadí jeho chroupání mrkve či čtení emailů nahlas
- Máme potíže zavolat novému potenciálnímu klientovi
- Nedokážeme se s partnerem domluvit na pravidelných časech pouze pro nás
- … a mnoho dalších příkladů
Pokud v sobě tento strach máme, uchylujeme se obvykle k neproduktivnímu chování. Vyhýbáme se dané situaci s nepříjemnými pocity a všemožně si sami sobě snažíme vysvětlit, že přece nemá smysl žádost vyslovit (racionalizujeme).
Z čeho tento strach vychází?
Přirozeně se snažíme zapadnout do společnosti a být oblíbení. Naši hodnotu často odvozujeme od toho, jak nás druzí vnímají. A takové odmítnutí (i když daný člověk neodmítá nás, ale pouze požadavek) potom bolí, bereme si ho osobně a naše sebedůvěra a sebehodnota klesá.
Jak pracovat se strachem z odmítnutí?
- Uvědomte si situace, ve kterých se projevuje Váš strach z odmítnutí. Co byste rádi udělali, ale obáváte se reakce druhého?
- Pojmenujte katastrofické myšlenky spojené s obavou. Představte si, jak by vypadala nejhorší možná reakce druhého. Jak byste v takovém případě reagovali? Co by to pro Vás v perspektivě celého Vašeho života znamenalo? V rámci toho kroku často platí: „Když nejde o život, tak jde o…“
- Představte si ideální průběhu situace a Vaše reakce – nezaměřujte se pouze na katastrofické vize a co všechno nedokážete, ale vědomě si představujte, jak byste chtěli postupovat v té nejlepší možné alternativě.
- Trénujte odmítání! Vystupte ze své zóny komfortu. Je to podobné, jak vlézt do studeného bazénu. Člověku se do něj zprvu nechce, představa chladné vody mu je odporná, ale jakmile překoná nepříjemný pocit vody na těle, během chvilky si zvykne. Podobně to je s odmítnutím. Bojíme se ho, ale když nastane, můžeme sice prožít negativní emoce, které ale následně stejně zeslábnou a my můžeme jít dál. A to nemluvím o tom, že v řadě případů nakonec odmítnutí vůbec nenastane.
- V rámci dlouhodobé terapeutické práce je také užitečné pracovat s myšlenkou, nakolik potřebuji být druhými přijat, milován a neustále se vracet k tomu, že přijetí začíná u sebepřijetí. Pokud Vás strach z odmítnutí obtěžuje výrazně, je vhodné zaměřit se také na jeho kořeny – kde poprvé se ve Vašem životě objevil.
Doporučuji podívat se na video Jia Jianga, který podstoupil výzvu 100 odmítnutí. Ve videu hovoří o tom, jak byl dříve na jakékoliv odmítnutí citlivý, ale pomocí postupného zažívání rozličných odmítnutí, si uvědomil, že se vlastně nic neděje a dokáže nyní tuto svoji bariéru překonávat.
Mějte se pěkně!
Olga
Pokud si přejete ode mě a od Radky dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření