JAK NAPLNIT NAŠE PŘEDSEVZETÍ?

Vlévá se do Vás s  novým rokem chuť a odhodlání ke změně? Anebo si naopak na základě špatné zkušenosti s neplněním předchozích předsevzetí říkáte, že ani nemá smysl si nějaká dávat? William Shakespeare pronesl: „Náš osud není ve hvězdách. Je v nás.“ Pokud chcete v roce 2019 chytit otěže do svých rukou a dosáhnout pozitivních změn, využijte následující inspiraci.

Co opravdu chcete?

„Vize bez akce je sněním, akce bez vize je noční můrou.“ Japonské přísloví

Zamyslete se nad tím, co Vám naplnění předsevzetí přinese. Proč chcete zhubnout? Jak moc je to pro Vás důležité? Proč chcete umět anglicky? K čemu Vám bude, když začnete více číst? Někdy si stanovujeme cíle, které vlastně ani sami nechceme naplnit, ale dáváme si je, protože vnímáme tlak okolí. Mrkněte na články s praktickými tipy, jak si cíle stanovit efektivně:

Méně je více

Nepřepalte začátek. I když máte na začátku ledna pocit, že zvládnete tři cíle najednou, spíše se nejdříve zaměřte na jeden z nich, ať Vám brzy nedojdou baterky. Je velmi důležité, abyste v počátku Vaší cesty zažívali při plnění dílčích cílů úspěch a ne stres, že jsou cíle nad Vaše síly.

Slona jezte po menších částech

Rozdělte si větší cíl na menší úkoly, které budou reálně dosažitelné, s  termínem a podobou plnění. Jakým úkolem začnete? Co se dá udělat už tento týden? Co dnes? Naplánujte si do diáře jednotlivé kroky. Klíčový je plán aktivit, které Vás čekají v nejbližší době, na ty máte největší vliv. Pokud držíte dietu, neřešte příliš, co bude za měsíc, ale ptejte se, jak dnes a zítra můžete přispět k Vašemu hubnutí.

Přátelé všech zemí, spojte se!

V plnění cílů nejste sami. Sdílejte je se svojí rodinou, požádejte je o pomoc. Buďte v kontaktu s někým, kdo jde stejnou cestou jako Vy. Pokud jste příznivcem sociálních sítí, sdílejte svůj cíl i zde. Jakmile je sdělení veřejné, vzniká větší závazek a velmi pravděpodobně také přijde podpora od ostatních.

Dovolte si být nedokonalí

Plnění předsevzetí často končí prvním neúspěchem. Pokud se přejíte, nejdete běhat, vynecháte učení slovíček, nevzdejte to. Mně pomáhá, když si ráno další den řeknu: „Je nový den a já pokračuji v plnění cíle.“ Nemyslím na porušení předsevzetí, ale pozornost směřuji do budoucnosti. Místo výčitek se raději sami sebe zeptejte: „Jak se z toho mohu poučit? Co v této situaci udělám příště?“

„S novým dnem přichází vždy nová síla a nové myšlenky.“ Eleanor Roosevelt

Pokud vynecháte delší čas, pozor na jednu věc. Nesnažte se navázat tam, kde jste skončili. Pokud na konci ledna uběhnete 30 minut v kuse, potom přestanete a v půlce února se budete snažit navázat, nemějte ambice, že začnete znovu na 30 minutách. Spíše si dejte menší cíl (dnes uběhnu 5 minut), který Vám bude připadat lehce splnitelný, protože jinak hrozí, že zpět do vlaku nenaskočíte vůbec (z důvodu pocitu příliš velkého sousta).

Nejste hloupí, nemožní, ani neschopní!

Podle Carol Dweckové (doporučuju její skvělou knihu Nastavení mysli) využíváme všichni dva typy myšlení – růstové a fixní.

Růstové myšlení Vám pomůže dosáhnout Vašich cílů, projít potřebnou změnou, překonat překážky a přijmout kritiku (protože je pro Vás pouhou informací, zpětnou vazbou na cestě ke zlepšení).

Fixní myšlení Vás naopak zastaví na místě – budete věřit tomu, že se stejně nezměníte, že jste nějací, a tak to je dané, zablokuje Vás první překážka, protože „když to přeci nejde jednoduše, tak nemá smysl dál pokračovat“. Následně se člověk vyhýbá výzvám.

Fixní myšlení je zabiják našich předsevzetí.

Jak ho u sebe poznáte? Fixní myšlení Vám bude při prvním náznaku překážky, neúspěchu, odchylky od očekávané cesty, odmítnutí, kritice, nevyužité příležitosti našeptávat:

  • Nejsi schopná naučit se nový jazyk. Jsi na to už moc stará.
  • Víc svalů? Tak na to bys musel/a mít silnou vůli a tu nemáš, to si přiznej.
  • Zhubnout? Kdybys na to měl/a, tak zhubneš už dávno.
  • Opravdu chceš změnit práci? Tolik riskovat? A co když to nevyjde?
  • Stejně se ti budou smát, když řekneš, že chceš studovat vysokou. To ses měl/a rozhodnout ve dvaceti.
  • Dokážeš dostát očekávání, které sis nastavil/a? Co si o Tobě pomyslí okolí, když neuspěješ?

Tento fixní styl myšlení je možné změnit na růstový.

Jak? Zachyťte myšlenky, které podrývají Vaši snahu a změňte je, aby Vás nezraňovali, nenálepkovali a obsahovali zvládnutelnou akci.

Například:

Fixní: Nejsi schopná naučit se nový jazyk. Jsi na to už moc stará.

Růstové: Nezapamatovala jsem si 5 z 10 slovíček, které jsem se chtěla naučit. Potřebuju si je tedy vícekrát zopakovat. Např. Zítra se na ně znovu podívám.

Fixní: Víc svalů? Tak na to bys musel mít silnou vůli a tu nemáš, to si přiznej.

Růstové: Chci mít víc svalů. Jak to můžu udělat? Jak trénují ti, co mě inspirují? Co můžu začít dělat sám – tak, aby mi to vyhovovalo? Zkusím kontaktovat trenéra /kamaráda, co cvičí a poradím se s ním.

Fixní: Zhubnout? Kdybys na to měl, tak zhubneš už dávno.

Růstové: Zatím se mi hubnutí nedařilo. Co můžu dělat jinak? Co mi v minulosti fungovalo? Čeho se mám vyvarovat? Kdo/co mi může na cestě pomoci?

Fixní: Opravdu chceš změnit práci? Tolik riskovat? A co když to nevyjde?

Růstové: Udělal jsem si analýzu a současná práce mi nevyhovuje. Ještě si vytvořím přehled, jaké jsou nynější možnosti. Co kdybych zkusil pár testovacích pohovorů? Vyladil životopis? I kdyby pohovory nevyšly, získám alespoň novou dovednost.

Fixní: Stejně se ti budou smát, když řekneš, že chceš studovat vysokou. To ses měla rozhodnout ve dvaceti.

Růstové: Nikdy není pozdě. Chci studovat, díky škole získám nové příležitosti. Je mi jedno, co si myslí okolí. A třeba na škole potkám podobně smýšlející spolužáky. A když přijímačky nevyjdou? Nevadí, alespoň zjistím, co ještě potřebuju nastudovat a zkusím to příští rok znovu.

Fixní: Dokážeš dostát očekávání, které sis nastavil? Co si o Tobě pomyslí okolí, když neuspěješ?

Růstové: Udělám vše pro to, abych cíle dosáhnul. Podstatná je samotná cesta. Když se cíl nepodaří, svět se nezhroutí a budu hledat jiné možnosti, jak cíle dosáhnout. Není důležité, co si myslí okolí. Já sám rozhoduji o své cestě.

Všichni na cestě za naším cílem zažíváme překážky a škobrtnutí. Otázkou je, jestli nás zastaví. Mrkněte na moc pěkné motivační video:

Nechte se na Vaší cestě podpořit od dvou velikánů

Henry Ford říkal o síle našeho nastavení mysli: „Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu.“ A pokud se při přemýšlení nad svými předsevzetími zamotáte do myšlenek, proč je vlastně nepůjde naplnit, vzpomeňte si na Jana Wericha: Kdo chce, hledá způsoby, kdo nechce, hledá důvody.“

Přeji Vám a zajímavou, inspirativní cestu k úspěšnému naplnění Vašich předsevzetí.

Olga

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru [maxbutton id=“3″]