Mapa místo předsevzetí. Návod, jak dosáhnout svých cílů

Garance neposkytujeme 🙂

Autoka: Radka Loja, publikováno na forbes.cz

I přestože novoroční předsevzetí měla veliký význam, lidé na ně zanevřeli. Proč? Protože nebyli schopni poslechnout sami sebe a splnit je (klid, poslechnout sám sebe je fakt těžký :-)). Není nic jednoduššího než to vzdát a ujistit se, že předsevzetí jsou k ničemu. Vždyť to říká skoro každý.

Zkuste to však letos jinak. Místo předsevzetí si nakreslete svoji životní mapu, podle které se budete v následujícím roce orientovat a rozhodovat. Ujasníte si tak své potřeby a cíle. V případě změny podmínek, můžete mapu kdykoli překreslit.

„Ten, kdo nezná cíl, jen sotva cestu přečká. Půjde ze všech sil, avšak stále dokolečka.“ To říkal Christian Morgenstern

Jak dosáhnout svých cílů

Životní mapa se hodí jak pro směřování vlastního života, tak pro uskutečňování firemních vizí.

Občas je potřeba se pořádně podívat na to, co děláme a co chceme dělat. Ve své poradenské praxi jsem si všimla, že klienti chtějí něčeho dosáhnout, ale soustředí se nebo dělají něco jiného, případně nevědí, proč „toho“ chtějí vlastně dosáhnout nebo vytyčené cíle neladí s jejich hodnotami, motivacemi nebo prioritami. Potom je samozřejmě velmi obtížné dosáhnout čehokoli a člověk přešlapuje na místě nebo jde někam, kam vlastně vůbec nechce.

Jak si takovou životní mapu nakreslit

 1. Vezměte si velký papír a barevné tužky.
 2. Nakreslete si základní schéma.
 3. Položte si následující otázky:
 • Hodnoty: Jaké jsou moje hodnoty? Je to svoboda, láska, rodina, partnerství, práce, klid, majetek?
 • Cíle: Jaké mám cíle? Čeho chci dosáhnout? Co vlastně chci?
 • Motivace: Jaká je moje motivace pro to, čeho chci dosáhnout? Jaké jsou mé niterné pohnutky?
 • Priority: Jaké jsou moje priority? Co potřebuji udělat, abych dosáhl svých cílů?
 1. Do každé kategorie napište maximálně 5 klíčových slov. Ve větším množství by se to nejdůležitější mohlo ztratit. Dále můžete určité body ještě podrobněji rozpracovat v jiné mapě.
 2. Podívejte se, jestli jsou všechny kategorie v souladu. Je to váš subjektivní pohled a je třeba, abyste s ním byli spokojeni. Pokud objevíte nějaký nesoulad, zkuste se nad ním zamyslet. Pokud tato základní témata spolu nespolupracují, je obtížné dosáhnout svých cílů a cítit se dobře. Nesoulad se objeví například, pokud budete mít ve svých cílech „založení firmy“, ale hlavní prioritu „svatý klid“. Dosáhnout obojího je opravdu obtížné – ale posouzení je na vás.
 3. K jednotlivým cílům, hodnotám, motivacím a prioritám si klidně nalepte fotografie nebo nakreslete obrázky.
 4. Potom mapu vyvěste na viditelné místo, ať ji máte stále na očích. Pomůže vám při různých rozhodováních.

Vytvořte si svůj vlastní obraz budoucnosti – umělecké dílo. Tak ať se vám mapa líbí a rádi se na ni díváte.

Tak Ať se Vám v dalším roce dobře daří!

Radka

Staňte se koučem – sebe i druhých, žijte své hodnoty

Naše nové akreditované kurzy koučinku jsou určeny:

 • všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
 • kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
 • Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.
Chci se podívat na kurzy koučinku

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlaste se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci získat e-book