Negativní myšlenky mají za následek, že občas uvízneme v neplodném přemýšlení. Bombardují nás myšlenky, že to nezvládneme, že to dopadne špatně, že jsme nemožní, celé jsme to pokazili, ztrapnili se, že nám to druhý určitě dělá naschvál … Racionální argumenty, že to tak není, nám nezabírají. Nebo zaberou, ale jenom na malou chvilku a potom to bombardování přijde znova. Ztrácíme energii a naše mysl je jakoby v oparu, v mlze. Nemůžeme se pořádně na nic soustředit a jsme z toho unavení. Jsme zakletí v naší mysli.
Mohou myšlenky uškodit?
Mnoho lidí se domnívá, že myšlenky jsou pouze myšlenky a že nám ani nikomu dalšímu nemohou uškodit. Jenže to není tak úplně pravda. Myšlenky vyvolávají emoce, ty se odrážejí v tom, jak se cítíme a promítají se do našich činů – našeho chování. Takové zdánlivě nevinné myšlenky jsou podkladem pro naše návyky, ze kterých se utváří náš charakter, a postupně se stávají naším osudem.
„Zasej myšlenku a sklidíš čin. Zasej čin a sklidíš zvyk. Zasej zvyk a sklidíš charakter. Zasej charakter a sklidíš osud.“
Pokud se vám například automaticky ze zvyku v banálních situacích, kdy vám třeba na zem spadnou klíče, zapomenete odepsat na sms, kolega vás nepozdraví, šéf vás nepochválí, objeví myšlenky typu „jsem k ničemu“, „něco jsem asi pokazil/a“, apod., jak se budete po celý den cítit? A jak to ovlivní všechny další situace, které se vám v ten den stanou?
Řetězová reakce negativních myšlenek se rozjíždí po spirále
Řetězová reakce negativních myšlenek se rozjíždí po spirále. Vysává z nás energii a sílu. Na jednu „blbou“ myšlenku se nabalí (asociací) další a další. A „problém“ roste. Ničí to nás a často i okolí.
Jak je možné, že opakované myšlenky mají na naši psychiku takový vliv?
Z neurologického hlediska si vytvoří silnou paměťovou stopu. A vy potom musíte vynaložit mnohem větší úsilí, aby si vaše myšlení vytvořilo novou stopu a šlo jinou cestou. Je to stejné, jako když si vytvoříte jakýkoli návyk. Co se opakuje, má samovolnou tendenci se opakovat. Čím déle necháte běhat negativní myšlenky po svých cestách, tím lépe jim to půjde a vám bude stále hůře.
Jak se naučit ovládat svoji mysl?
Pomocí Alfa stavu, hlubokého sebepoznání, jehož základem je všímavost (mindfulness), myšlenkového tréninku, který zahrnuje nové úhly pohledu, imaginace, vizualizace a sugesce.
Jak pracovat s Alfa stavem a ovládat svou mysl se naučíte na:
Na prezenčním semináři:
Alfa stav a jeho využití v práci a v soukromíStaňte se koučem sebe i druhých, získejte další dovednost
Naše akreditované kurzy koučinku jsou určeny:
- všem, kteří chtějí získat praktické zkušenosti kouče a také pracovat na vlastním osobním rozvoji (práce s emočními a myšlenkovými vzory, asertivita, atd.). V kurzu se zaměřujeme na skutečné situace a problémy z reálného života.
- kurzy jsou vhodný také pro zaměstnance firem jako ucelený program rozvoje měkkých dovedností, osobní zralosti a vedení lidí (a navíc k tomu získají také rekvalifikaci – kouč, kterou mohou využít např. jako interní firemní koučové).
- Náš vzdělávací program je akreditovaný Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT). Úspěšní absolventi získají „Osvědčení o rekvalifikaci“ s celostátní platností pro pracovní činnost “kouč”.