Můžeme se vyhnout hádce?

Standardní scéna z domácnosti

Muž přichází domů vyčerpaný z práce, jediné, po čem touží, je sprcha a něco k snědku. Vstoupí do předsíně a jako první uvidí rozházené boty a botník plný tak, že se mu do něj nevejdou jeho boty. Chce si zavěsit kabát, ale není kam. Při pokusu o přesunutí svršků na jiný háček jich několik popadá na zem a muž vnímá, jak se pomalu v celém jeho těle kupí energie a pára mu uniká z uší. Začíná vztekle kopat do bot a strhávat věci z věšáku. Do předsíně vstupuje jeho partnerka a když si všimne jeho chování, tak spustí: „Hele, co je? Co děláš? Jsi zase naštvanej z práce? Proč si to taháš domů?“ Muž se nadechne se a chystá se odpovědět…

Standardně pokračuje situace tzv. italským rozhovorem plným vášní na obou stranách. A končí nepříjemným napětím a často lítostí z vyřčených slov. Dá se vůbec podobným situacím předejít?

Standardní scéna z domácnosti po druhé

Abychom mohli zvrátit komunikaci směřující k hádce, je potřeba, abychom znali naše potřeby a vnímali naše celkové emoční a fyzické rozpoložení. Potom můžeme v podobné situaci zareagovat jinak. Pokud si tedy vezmeme předchozí příklad – ještě před příchodem do bytu vnímá muž míru své únavy a hlad. Ví, že bývá v takových případech vznětlivý. Vstupuje do předsíně, registruje nepořádek a svoji vzrůstající frustraci a vztek. Zastavuje se, nadechne se, uvědomí si, co potřebuje a jak chce postupovat. Hodí kabát na lavici, boty nechá před botníkem, jde do sprchy a následně hlásí v kuchyni: „Potřebuju chvilku klidu, najím se a jsem tvůj.“ Jakmile má naplněné potřeby, sedne si s partnerkou a v klidu proberou stav předsíně a domluví se, co s tím.

Jak rozvíjet emoční inteligenci?

Příklad uvedený výše ukazuje možné emočně inteligentní chování. Pokud Vás rozvoj emoční inteligence zajímá a chcete zjistit praktické tipy, jak pracovat se svými emocemi i emocemi druhých, můžete sledovat 6-dílný seriál „Svět emocí“ na TN.cz (v odkazu níže).

Ve třetím díle se dozvíte, jestli je pravdivý mýtus, že člověk nemůže změnit své emoční prožívání. Uvidíte praktické ukázky, co se děje v komunikaci, pokud nedokážeme naše emoce ovládat. Seriálem provázíme společně s Milanem Huttou (lektorem společnosti APAS – Akademie osobního rozvoje s.r.o.).

Odkaz na seriál: Svět emocí na TN.cz

  Chcete reakce na manipulaci trénovat? Zajímá Vás, jak řešit různé obtížné komunikační situace? Pokud chcete získat praktické nástroje a tipy k asertivní komunikaci, přijďte na školení:

Asertivita a zvládání obtížných komunikačních situací

Pokud si přejete, přihlašte se k odběru našeho newsletteru   [maxbutton id=“3″]