Journaling – jak na ničivé myšlenky

Ničivé myšlenky, kterých se nejde zbavit

Ne všechny naše myšlenky nás podporují a pomáhájí k pohodě a rozvoji. Prožíváte emočně náročné období? Neumíte se zbavit katastrofických scénářů, soudí vás váš vnitřní kritik, utíkají vám myšlenky k nepříjemným vzpomínkám či obavám v budoucnosti?

Pokud se v tomto období cítíte chyceni do pasti do úzkostných myšlenek, kterých se vám nedaří zbavit, může vám pomoci technika journalingu. Jedná se o velmi užitečnou techniku, kterou sama ráda využívám a která vám může pomoci získat odstup od ničivých myšlenek.

Journaling

Jedním z nejdůležitějších při práci s myšlenkami je uvědomění si, že myšlenky nejsou realita. Rozhodně neříkám, že na produktivních, konstruktivních, kreativních myšlenkách je něco špatně. Jenže – jsou také myšlenky hororové, katastrofické, sebemrskačské, které nás nepodporují, ale sráží a brzdí na cestě růstu a pohody.

S těmito myšlenkami se můžeme naučit pracovat – získávat od nich odstup a oslabovat jejich negativní dopad. K tomu slouží technika journalingu. Postupujete v ní ve třech základních krocích:

1. Napište všechny úzkostné myšlenky bez cenzury

2. Vytvořte odstup mezi vámi a myšlenkami

3. Smažte, zavřete a neukládejte

Chcete se dozvědět více o jednotlivých krocích? Podívejte se na video: