Jak zvládnout předvánoční stres

Autorka: Radka Loja, publikováno na Forbes 22. 11. 2017

Můžete navštívit můj kurz Zvládání stresu a zvyšování psychické odolnosti  Chci se podívat

Předvánoční období, kterému se také říká advent, si mnoho lidí často spojuje se stresem. Od svých klientů slýchávám: „Jo, jo advent – budou vánoce. Musím stihnout sehnat všechny dárky, uklidit, umýt okna, napéct cukroví, udělat vánoční výzdobu, stihnout několik vánočních večírků a dodělat všechno v práci … To víte před vánocemi je to vždycky hektické.“

Skutečně musíte prožívat takový stres? Nemusíte.

Obecně by se dalo říci, že stres vzniká interakcí tří prvků:

  • vnímané nároky;
  • vnímaná schopnost je zvládnout; a
  • vnímaná důležitost tohoto zvládnutí.

Velký význam zde hraje slovo „vnímané“. Nároky, schopnosti i důležitost zvládnutí, nejsou objektivní, záleží na tom, jak je my jako jedinci ze svého subjektivního hlediska vnímáme.

Nároky představují „to“ co se domníváme, že po nás někdo chce. Častěji však představují „to“ co chceme sami po sobě nebo co si myslíme, že se „musí“ nebo „by se mělo“. Opravdu musíte mít tolik dárků, skvěle umytá okna, naklizeno, napečeno, v práci vše doděláno?

Vezměte si do ruky tužku a papír a napište si, co všechno do Vánoc „musíte“ nebo „byste měl/měla“ stihnout. Je to dlouhý seznam?

Vaše vnímaná schopnost zvládnout to, co máte na seznamu, často závisí na vašich předchozích zkušenostech s těmito záležitostmi. Byl to loni stres? Byli jste z toho vyčerpaní? Pokud něco nezměníte, jak si myslíte, že to dopadne letos? Stejně.

Jak říká Albert Einstein:Definice šílenství je dělat stejnou věc znovu a znovu a očekávat jiné výsledky.“

Důležitost se odvíjí od pozitivních nebo negativních důsledků, které nám daná situace nebo požadavek, který máme zvládnout, může přinést. Je všechno co jste si napsali do seznamu skutečně tak důležité? Bude to takový průšvih, pokud něco nesplníte?

Tak nyní začněte ze seznamu vyškrtávat. Svůj „očištěný“ seznam si někde vyvěste pro případ, že by Vás myšlenky zase sváděli ke starým stereotypům.

Určitě víte, že pokud budete ve velkém stresu, vaše výkonnost a pocit pohody se výrazně sníží. To se odrazí i ve vašem okolí. Hlavně ve vztazích s blízkými a kolegy v práci. Stojí Vám to za to?

Pro případ, že byste se ocitli v napětí, zkuste ho prodýchat. Tuto techniku sama často používám, je velmi účinná. Odvede vás od stresujících myšlenek a uvolní celé tělo.

1. Pohodlně se posaďte, nekřižte ruce a nohy. Třikrát se zhluboka nadechněte a vydechněte.

2. Následně sedmi pomalými nádechy a výdechy postupně prodýchávejte celé tělo. Každý výdech        odpočítávejte.

3. Po každém výdechu přesuňte pozornost do další oblasti:

  • sedm – hlava a čelo;
  • šest – obličej;
  • pět – krk a ramena, paže a ruce;
  • čtyři – hrudník;
  • tři – solární pleteň (nad pupkem);
  • dva – břicho (pod pupkem);
  • jedna – boky, nohy a chodidla.

4. Chvíli volně dýchejte.

Dopřejte si letos klidnější předvánoční období. Nezapomeňte, že adventní doba není jenom časem horečných nákupů, práce, úklidu a přípravy na vánoce. Má také svůj hluboký duchovní obsah. Vyzývá nás k odpočinku, k zamyšlení se nad sebou samými, nad našimi vztahy, nad smyslem toho, co děláme a nad dalším směrem našeho života. Udělejte si letos čas i na tyto důležité věci.

Ať se Vám stane dnes něco pěkného!

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit  

Navštivte můj kurz Zvládání stresu a zvýšení psychické odolnosti 

Chci se podívat