Síla myšlení – začarovaný kruh

„Svoji psychickou odolnost, spokojenost a efektivitu můžete zvýšit, pokud si plně uvědomíte propojení fyzického s psychickým a začnete efektivně pracovat se svým myšlením, emocemi, tělesnými reakcemi a chováním.“

Mnoho situací je z hlediska emocí neutrálních. My jim však dáme interpretaci – něco si o nich začneme myslet. Myšlenka v hlavě vyvolá emoci. Emoce se promítne do tělesné reakce a ta ovlivní naše chování.

Paní X přijde ráno do práce. Šéf ji v kuchyňce neodpoví na pozdrav. Potom se od kolegyně dozví, že nebyla vybrána do užšího týmu pro práci na projektu, o který velmi stála.

  • Myšlenka – Vytvoří si v hlavě scénář: „Jsem neschopná, šéf mě nesnáší. Fakt, že mě nevybrali na projekt, to jenom potvrzuje.“
  • Emoce – Cítí se ublíženě a provinile.
  • Tělesná reakce – Sevře se jí hrdlo, má slabo v nohou.
  • Chování – Běží si poplakat na záchod a chystá se hledat si novou práci.

A pokud skutečně podá výpověď, tak se nikdy nedozví, jak to ve skutečnosti bylo. Navíc si potvrdí své vlastní domněnky, že je neschopná a šéf ji nesnáší. Začarovaný kruh se uzavírá a ona se v něm bude pohybovat pořád dokola, a navíc si ho bude promítat do mnoha dalších, podobných situací – v práci i v soukromí. S každým potvrzením se kruh posiluje. Takhle sami sobě, v přítomnosti, kazíme budoucnost.

Jak si myslíte, že to bude vypadat v jiné práci? Jistě se najde podobná situace, která spustí její začarovaný kruh.

Kdo za to může?

No přeci šéf, kolegyně a celý svět … Je to tak? Ne. Tak to není. Emoce a myšlenky jsou naše. My sami si je generujeme, a tudíž za ně neseme odpovědnost. My jsme se nechali rozhodit od šéfa, od kolegyně… Pokud si řeknete např. „šéf mě rozhodil“, potom mu dáváte nad sebou velkou moc a on to může udělat kdykoli znovu. Když se naučíte si říkat „Já jsem se nechala rozhodit od šéfa“, potom jste to vy, kdo určuje vlastní chování. Můžete se rozhodnout, jak se zachováte, jestli se necháte rozhodit nebo zachováte chladnou hlavu a začnete situaci třeba zkoumat.

Šéf, kolegyně a celá ta situace je pouze spouštěčem našeho softwaru v hlavě, který máme nahraný od dětství, a podle něj si interpretuje události. Člověk s jiným softwarem nad tím třeba jenom mávne rukou a jde dál nebo se například  zeptá „Stalo se něco?“ „Proč jste mě nevybrali?“ a dozví se, že šéfovi dnes ráno zemřel pes, kterého měl velmi rád a že jsou otevřeny ještě další projekty ve kterých má své místo.

Jak se z kruhu dostat ven?

První je potřeba si uvědomit, že se nám aktivoval náš starý známý software. V případě paní X se jedná o programy „nejsem dost dobrá“ a „jsem zde nežádoucí“. Potom je důležité, abychom je nepovažovali za jedinou možnou realitu. Nejlépe se ovlivňuje myšlení a chování, protože zde můžeme využít své vědomí. Nepatrná změna v jakékoli části kruhu vyvolá změny ve všech jeho dalších částech, a tak můžeme kráčet vstříc nové budoucnosti.

Jak na to? A jaké další triky na nás naše mysl vymýšlí? To se dozvíte na kurzu Jak se nastavit na pozitivní myšlení – triky naší mysli

Chci se podívat

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit