Síla myšlení – začarovaný kruh

„Svoji odolnost, spokojenost a efektivitu můžete zvýšit, pokud si plně uvědomíte propojení fyzického s psychickým a začnete efektivně pracovat se svým myšlením, emocemi, tělesnými reakcemi a chováním.“

Pokud si přejete můžete navštívit naše kurzy

Chci se podívat

V začarovaném kruhu dokážeme žít všichni a dokonce se ho i zuby nehty držet.

Představte si například následující den: Ráno přijdete do práce, šéf vám neodpoví na pozdrav. Následně se dozvíte, že jste nebyl/a vybrán/a do užšího týmu pro práci na projektu, o který jste velmi stál/a. Potom vám zavolá kamarád, že jste zapomněl/a přijít na domluvený oběd.

Co si budete o sobě myslet? Jaká bude vaše interpretace? Jak se budete cítit? Jak se budete celý den chovat?

Mnoho z nás se s tím bude trápit celý den někdy i třeba týden nebo ještě déle. „Ten blbec mě ani nezdraví, neváží si mě, jsem úplně neschopný/á ….a vlastně může za to, že se teď cítím pod psa a že celý den nestál za nic a že jsem kvůli němu zapomněl/a přijít na domluvený oběd s kamarádem a ten si o mě bude myslet …a určitě …“

Testujte realitu! Zeptejte se! Je to skutečně tak, jak si myslíte? Nebo „za to mohou“ vaše staré myšlenkové vzorce?

Jak by to mohlo být? Jak můžete reagovat?

Kvalitu našeho prožívání určují myšlenkové vzorce a interpretace daných situací, které jsou do značné míry subjektivní a závisí na našich předchozích zkušenostech. Nemalou měrou se na tom podílí to, co nám předali naši nejbližší v dětství:

  • Co si o věcech máme myslet?
  • Jací jsme?

Na první zkušenosti se nabalují další, které potvrzují ty předchozí – a tak se tvoří myšlenkové vzorce. Většina z nás si to vůbec neuvědomuje. Takže se nechováme svobodně, jak se domníváme, ale pouze reagujeme na vzniklé situace.

Naše minulé zážitky a zkušenosti nikdy nezměníme. Můžeme se je však naučit vnímat jinak. Odnaučit se staré interpretace a myšlenkové vzorce, osvobodit se od přesvědčení, jak by měli věci být a získat svobodu nad tím, jak budeme reagovat, jak se budeme chovat.

Do doby, než dáme věcem a událostem vlastní význam jedou na neutrál. To, co v nás způsobí, že se cítíme „dobře“ nebo „blbě“, vyvolává právě naše myšlení, naše subjektivní interpretace událostí.

Každá myšlenka má svůj emoční doprovod a také tělesnou reakci. Někdy se nám roztřese hlas, ruce nebo kolena, rozbuší srdce, vyschne v krku a tak dále a tak podobně. Každý to známe. Myšlenky jsou v hlavě, emoce v těle. No a to všechno ve výsledku ovlivňuje naše chování. Někdy jsme agresivní, vztekáme se, někdy raději zmlkneme, někdy utečeme, někdy všechno odkývneme.

Chováme se podle starých vzorců, které se v nás pevně ukotvily. To je přece jasný. To jsem já.

Celé kouzlo je v přerušení tohoto začarovaného kruhu myšlenek, emocí, tělesné reakce a chování.

Pokud dokážeme změnit úhel pohledu a přebudovat staré myšlenkové vzorce a interpretace situací změní se i náš emoční doprovod, budeme se cítit lépe, následně změníme své chování, začneme zažívat jiné situace, lidé se k nám začnou jinak chovat a změní se i okolí. Chce to ale čas, hodně úsilí a laskavosti k sobě samému.

Radka

Pokud si přejete od nás dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit  

Podívejte se na naše kurzy

Chci se podívat