Jak na návštěvě odmítnout cukroví (či jiné pohoštění) a neurazit?

Blíží se vánoční svátky a s nimi spojené návštěvy příbuzenstva a přátel. Součástí setkání bývá různé pohoštění, občerstvení, hostitelé se chlubí svými kulinářskými specialitami. Problém nastává u několikáté návštěvy v řadě – žaludky se bouří, chuťové pohárky jsou vyčerpané a další vanilkový rohlíček už prostě do žaludku nechce.

Někdo s odmítáním problém nemá, prostě řekne, že už nemá chuť a vydrží tlak z druhé strany, aniž by mu bylo nepříjemně. Je ale mnoho lidí, kteří raději potlačí zvedající se žaludek a s úsměvem na rtech zkonzumovaný vanilkový rohlíček pochválí.

Proč je někdy těžké odmítnout?

Můžeme mít pocit, že když druhého odmítneme, tak ho urazíme, zraníme jeho city a ohrozíme vánoční atmosféru. Může nás také napadnout, že je neslušné na návštěvě pohoštění odmítat.

Pozor na tato přesvědčení a domněnky. Nemusí být vůbec pravdivé. Jak vím, že kamaráda urazím, když odmítnu další chlebíček? Třeba mi ho nabízí pouze z pocitu slušnosti a rád by ho snědl sám. Navíc, pokud se raději přecpu než abych odmítla, jak moc si cením svých pocitů a fyzického rozpoložení? Co je pravý účel návštěvy? Není to spíše pohodové strávení společných chvil?

Jak tedy odmítnout, aby se druhý neurazil?

Můžeme použít základní kroky asertivního odmítnutí. Kroky Vám pomohou odmítnout, ale také zároveň udržet vztah s hostitelem.

Představte si situaci: jste na návštěvě, Vaše kamarádka Jana Vám nabízí skvělé linecké pečivo, na které má recept po prababičce. Zkuste následující:

  1. Vztahový začátek

Usmějte se na kamarádku a oceňte pečivo: „To opravdu krásně vypadá a voní.“

  1. Stanovisko

Popište, jak se v tuto chvíli cítíte: „Jani, tak ráda bych ochutnala, ale pokud teď do sebe dostanu další kousek cukroví, tak prasknu.“

  1. Řešení (další krok)

Převeďte pozornost jiným směrem: „Jakmile mi vytráví, moc ráda ho ochutnám. Případně si ráda pár kousků vezmu s sebou domů. A jak se Ti daří, Jani? Co ten nový projekt?“

Pokud kamarádka dále vychvaluje kvality lineckého pečiva, použijte metodu „poškrábaná gramodeska“ a zopakujte předcházející věty (můžete je samozřejmě formulovat jinak), dokud kamarádka nepochopí, že už si opravdu další kousek nedáte. Buďte pevní, ale v klidu a pohodě.

Pokud pečivo vůbec jíst nechcete, použijte první vztahovou fázi a potom pokračujte: „Cukroví nejím, není mi z něj dobře (nebo držím dietu, jsem raději na slané atd.).“. A ideálně směřujte k něčemu, co byste si rádi dali: „Ráda si dám ale tady jednohubku.“ Anebo prostě: „Jsem moc ráda, že jsme se potkali a že máme možnost si popovídat.“ A převeďte pozornost na téma, o kterém chcete hovořit.

I o Vánocích myslete na sebe!

Pokud máte s odmítáním potíže, myslete na to, že odmítáním nenarušujete vztah s druhým člověkem, ale snažíte se zabezpečit své potřeby. Kamarád nemůže vědět, jak moc plný je Váš žaludek.

Snažte se tedy zastat sami sebe –  laskavě, ale pevně. Kvalita vztahu mezi Vámi a Vašimi přáteli se přece neměří množstvím snězených rohlíčků, chlebíčků či vypitých panáků.

Krásné vánoční svátky plné pohody a klidu!

Olga

Pokud si přejete ode mě a od Radky dostávat inspiraci, přihlašte se k odběru našeho newsletteru, získáte zdarma kvalitní e-book na zvládání stresu a prevenci syndromu vyhoření 

Chci se přihlásit